Škola má podpis Miloše Formana!

17. dubna 2018

Možná, že současní studenti ani nevědí, že učebna dramatické výchovy, tedy učebna č. 30 na půdě školy, se může pochlubit dopisem od Miloše Formana s jeho vlastnoručním podpisem.

Unikátní tiskovina visí zarámovaná na čestném místě těsně vedle vchodových dveří a má svůj příběh:

Psal se rok 2005 a gymnázium slavilo 125. výročí založení a od otevření pedagogické školy uplynulo 30 let. Tyto „dvojí narozeniny“ škola důstojně oslavila komponovaným pořadem nazvaným O létání aneb Jak jsme (ne)naletěli televizi. Jednou z televizních inspirací byl tehdy populárním pořad Největší Čech. Vytvořili jsme anketní hru o Největšího Čáslavana a o Největší Čáslavanku. Hlasování probíhalo písemně i na internetu a zúčastnilo se ho kolem tisícovky respondentů. Největším Čáslavanem se stal režisér Miloš Forman. Cenu za něj převzal na slavnostní akademii v Dusíkově divadle dne 8. listopadu 2005 jeho pras ynovec A dam Procházka. A koncem ledna 2006 mi tehdejší starosta města inženýr Vladimír Hamral předal dopis od Miloše Formana. Velmi mě tento text potěšil a vážím si toho, že slavný režisér odpověděl a hlásil se k Čáslavi jako ke svému domovu.

Připomínám tuto skutečnost v době, kdy nás 13. dubna zasáhla smutná zpráva o úmrtí slavného „oscarového“ režiséra. Miloš Forman, čáslavský rodák, který právě vstoupil do českého nebe, pro nás stále zůstává Největším Čáslavanem.

Mgr. Jana Andrejsková (v letech 1977 – 2015 vyučovala na škole češtinu, výtvarnou a dramatickou výchovu)