Anglie

7. prosince 2015

Zájezdy do Anglie se obvykle konají na konci školního roku, letos jsme se však vydali do Eastbourne, které je na samém jihu Anglie, na konci listopadu. Všichni jsme byli napjatí a zvědaví, jaké bude moře v prosinci a hlavně, jestli deštivá Anglie dostojí své pověsti.

Po dlouhé a únavné cestě nám však ranní Londýn nám nabídl vlídnou tvář, bylo teplo, a co bylo hlavní, nepršelo. Město jsme vnímali těmi nejrůznějšími způsoby – z lanovky, z vláčku i z typických červených poschoďových autobusů, ale poctivě jsme si velkou část prošli i pěšky – shlédli jsme slavný Tower, prošli jsme se po ikoně Londýna – Tower Bridge, prošli kolem slavného Shakespearova divadla The Globe, nahlédli do galerie moderního umění The Tate Gallery a po Millenium Bridge jsme došli k impozantní Saint Paul’s Cathedral.  Večer, když už na město padla tma, jsme u Greenwich Observatory obdivovali zelený laserový paprsek, který přesně vyznačoval nultý poledník, který rozděluji naší Zemi na východní a západní polokouli… vskutku magické místo! Našim posledním překvapením tohoto náročného dne byli naše Mamas and Papas, u kterých jsme se ubytovali pozdě večer v Eastbourne.

Druhý den začal výukou ve výukovém centru Beresford Campus, které je součastí prestižní soukromé školy Eastbourne College. Nejdříve jsme se byli seznámeni s pravidly a hned nato začala výuka. Odpoledne nás čekal výlet na překrásné křídové útesy Beachy Head s úchvatnými sceneriemi. Moře sice bylo díky silnému větru neklidné a rozbouřené, ale útesy byly zality sluníčkem, až se nám ani nechtělo věřit, že je opravdu první prosincový den…

Po dopolední výuce druhého dne jsme jeli do metropole jižní Anglie – do Brightonu, kterému se díky jeho kosmopolitnímu charakteru přezdívá „Londýn jižní Anglie“. Po shlédnut podmořského světa v Sea Life Centre jsme navštívili kuriózní palác Royal Pavilion, který nechal vystavět rozmarný a zhýralý král George IV, obdivovatel všeho exotického, čemu odpovídal i charakter paláce.

Ve čtvrtek byla naše výuka slavnostně zakončena předáváním certifikátů a odpoledne jsme vyrazili do hrabství Kent, kde byl naším cílem krásný hrad z 16. století – Hever Castle. Hrad byl domovem Anne Boleynové, druhé manželky slavného krále Jindřicha VIII., který se stal slavným především svými sedmi manželkami. V ten den, první adventní čtvrtek, se v Anglii rozsvěcují vánoční stromečky a zahajuje se vánoční výzdoba, tak jsme měli možnost vnímat krásu anglických Vánoc. Ty nazdobené stromečky v téměř každé komnatě hradu byly opravdu kouzelné…

V poslední den našeho zájezdu nás opět čekal Londýn, tentokrát City of Westminster. Po ranní plavbě lodí po Temži jsme si prošli opravdu pořádný kus města a shlédli ty nejslavnější památky, o kterých se učíme v hodinách – například Budovy parlamentu se slavnou věží Big Ben, Buckinghamský palác s třídou The Mall a památníkem královně Viktorii, Trafalgar Square, Covent Garden, Picadilly Circus – a to všechno za překrásného slunečného počasí!

Díky naší neúnavné a pořád svěží průvodkyni paní Dáši před námi ožívaly příběhy všech míst, které jsme v Anglii navštívili, za což jí patří naše velké poděkování. Navíc jsme celý pobyt absolvovali za přívětivého a teplého počasí. Anglie, díky!

Náš zájezd byl završením projektu Právo na vzdělání v EU, spolufinancovaným sociálními fondy v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost z 85% a státním rozpočtem ČR z 15%. I když byla jeho příprava velmi náročná, navíc za narůstajícího mezinárodního napětí bylo potřeba na poslední chvíli řešit mnoho neočekávaných situací, výsledkem je spousta nových znalostí i zážitků a doufejme, také spokojených studentů. A to bylo cílem celého projektu.

 

Za studenty a pedagogy R.Slobodová

Poslední novinky