Bejvávalo dobře...? – Scénář inscenačního procesu 2. skupiny 2.SOŠPg

12. června 2015

Výstup I. 8. června 11:50 Vyučující dramatické výchovy uklidňuje druhačky i sebe samu po ne příliš povedené generální zkoušce.

FIDLEROVÁ(s hraným klidem): To bude dobrý. Všichni to vždycky dali.

Výstup II.   9. června 8:55 (pět minut před premiérou)

STUDENTKA 1: Chybí Škalda, nemáme devět plotů. Co kdybych si tam lehla místo ní? A tu vrbu mám dělat taky?

STUDENTKA 2: Kde končíme s Bejvávalo?

STUDENTKA 3: Kam si mám dát tu flétnu?

STUDENTKA 4: Já se tam tak rychle nestihnu převlíct, hraj dýl!

Studentka 5 odbíhá z těžko identifikovatelných důvodů na WC.

FIDLEROVÁ: Když jste zvládly první půlku, tak tu druhou zahrajete bez zkoušení. Stejně vám nic jiného nezbývá.

Výstup III.  9. června 9:45

Po jevišti se válejí rudé, zpocené studentky, mezi nimi rozmotaná klubka vlny, natržené prostěradlo a několik otlučených fléten. Hrobové ticho.

PROFESORKA NOVÁKOVÁ J. (zastřeným hlasem): Mně z vás chvílemi úplně mrazilo.

Překvapené ticho.

PROFESORKA PEKÁRKOVÁ (s uznáním, lehce dojatě): Krásně zpíváte a muselo vás to stát hodně času a práce.

Studentkám klesá spodní čelist.

PAN ŘEDITEL:  Vy opravdu hrajete, ne jen odříkáváte text. A hrajete, i když na vás není upřená hlavní pozornost diváků.  Jsem vážně rád, že jsem přišel a tu hodinu s vámi v divadle strávil.

Studentky rudnou ještě více, ale již se na jevišti dostávají do vzpřímenějších poloh.

PROFESORKA FORMANOVÁ:  Jsem ráda, že jsem vás mohla poznat i jinak než v hodinách tělocviku. (odmlčí se, stranou-tak, aby ředitel neslyšel) Dnes už máte natrénováno, dejte si pauzu a přijďte  na tělocvik o hodinu déle.

Výstup IV.  10. června 9:45 – EPILOG

Fidlerová píše na svém notebooku zprávu na web školy, po tvářích jí tečou proudy slz.

FIDLEROVÁ: Dne 9. června představily studentky 2. SOŠPg na Malé scéně Dusíkova divadla svou autorskou inscenaci Bejvávalo dobře...?, inspirovanou českým folklórem. Svým představením se ctí zakončily dva roky studia dramatické výchovy.

Slza skápne na klávesnici počítače. Zajiskření. Tma.

Konec.

Konec?