Božena Němcová

29. června 2016

Ve středu 22. 6. 2016 jsme se vydali na čtyřdenní putování po stopách Boženy Němcové.

Naše dobrodružství započalo hned při úmorném stěhování krosen, stanů, spacáků, karimatek a spousty jídla do Autocampingu Rozkoš. Někteří z nás se velice pobavili při stavění přespávacích příbytků, které nakonec stejně obydleli převážně mravenci. Sluníčko se na nás neustále „chechtalo“, až jsme z toho byli od hlavy až po paty vybarvení a přiznejme si, převážná většina do ruda. Neustálé horko nás donutilo prozkoumat hned několik míst ke koupání; za zmínku stojí například splav, ke kterému se váže pověst o Viktorce. Příjemným zpestřením každého dne byl večerní táborák, u něhož si každý rád zazpíval. V pozdějších hodinách spustil i žabí sbor, který pilně trénoval po celou noc. Někteří odvážlivci se nezalekli ani zdánlivého nebezpečí přírody a užili si noc pod širým nebem.

Během výletu jsme se seznámili s životem a prostředím, kde malá Barunka, později Božena, vyrůstala. Navštívili jsme Barunčinu školu, Muzeum Boženy Němcové v České Skalici a nechyběla ani krásná procházka Babiččiným údolím s prohlídkou Rudrova mlýna, vodního mandlu a Starého Bělidla.

Byla by chyba nenavštívit nedaleký hospitál Kuks, kterému dominují Braunovy barokní sochy Cností a Neřestí. Moc děkujeme paní profesorce Vrňákové a panu profesoru Ondrašíkovi za příjemně strávený čas na školním výletě.

Za 2.ročník pedagogické školy Kateřina Jirků