Brána do vesmíru

21. května 2015

Dne 20. 5. třídy sexta, septima, II. a III. ročník gymnázia vyrazily na fyzikální exkurzi do Prahy. Náplní této exkurze byla návštěva Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a výstavy Brána do vesmíru.

I přes nepřízeň počasí jsme vyrazili v osm hodin ráno z autobusového nádraží. Naší první zastávkou byla Katedra didaktiky fyziky, kde jsme se zúčastnili velice zajímavé přednášky na téma elektřina a magnetizmus. Zaobírali jsme se především pokusy, které jsou ve školním prostředí těžko proveditelné. Jako například: zda-li sklo vede elektricky proud nebo jestli můžeme lidské tělo využít v elektrických pokusech a mnoho dalšího. Hodina utekla jako nic mimo jiné i díky vtipnému a poutavému výkladu přednášejícího.

Naším dalším cílem byla výstava Gateway to Space (Brána do vesmíru), která se pořádala v prostorách Holešovického výstaviště. Během tří hodin jsme měli možnost poznat vývoj dobývání vesmíru, mezinárodní stanice (MIR a ISS), vyzkoušet si jaké je to procházet vesmírnou lodí nebo si dokonce sáhnout na kousek Měsíce. Na závěr této výstavy byla připravena praktická část, kde si každý mohl zkusit jaké to je řídit vesmírný raketoplán, vyfotit se ve skafandru nebo vyzkoušet pocit v gyroskopu.

Exkurze se velice vydařila. Chtěl by za všechny třídy poděkovat paní prof. Krejčíkové a panu prof. Borskému za organizaci a možnost se zúčastnit.
Jan Finsterle, septima

Poslední novinky