Bránou do Vesmíru a s hvězdami nad hlavou

3. dubna 2015

V posledním březnovém týdnu, konkrétně ve středu 25. března, se třídy I. G a KVINTA společně s profesorkami RNDr. Ivou Čechovou a Mgr. Lenkou Kořínkovou vydali na exkurzi do Prahy.

Na programu byla návštěva výstavy o vesmíru – GATEWAY TO SPACE a návštěva programu HVĚZDNÁ OBLOHA v Planetáriu Praha.

Ráno v půl osmé jsme vyjeli autobusem z Čáslavi do našeho hlavního města. Cesta trvala přes hodinu a půl a dopravní špička nebyla tolik znatelná. Pár minut po deváté hodině jsme již procházeli bránou do prostor Výstaviště v Praze – Holešovicích. Nejprve jsme se podívali na krátký dokumentární film, který nás s celou výstavou seznámil, a následně jsme si každý individuálně prohlíželi vystavené exponáty. Mohli jsme se dotknout měsíčního kamene, prohlédnout si skafandr Jurie Gagarina, projít se modelem orbitální stanice ISS nebo vstoupit do modelu vesmírné stanice MIR. Nezapomenutelný byl také pohled na průzkumné vozidlo Lunar Rover „moon bugy“, i když všechny tři použité „originály“ zůstaly jako památka na Měsíci. V druhé části výstavy jsme si vyzkoušeli nejrůznější trenažéry a simulátory, které nám dokonale přiblížili cestu i pobyt v kosmickém prostoru.

V11 hodin jsme se přesunuli do nedalekého Planetária. Tady naše vzdělávání o Vesmíru pokračovalo. Během hodinové projekce nad našimi hlavami jsme měli hvězdnou oblohu téměř na dosah ruky. Celé promítání nám přineslo spoustu nových informací o hvězdách a známých i neznámých souhvězdích.

Hodinu po poledni se náš autobus společně se všemi zúčastněnými vydal na cestu domů. Profesorkám Čechové a Kořínkové za celou organizaci vydařené exkurze patří velký dík.

Za I. G a KVINTU, Roman Bechyně.

Poslední novinky