Celostátní kolo soutěže „Ten verš si tiše říkám…“

20. června 2018

Ve dnech 12–16. června 2018 proběhlo v Prostějově, v rodišti Jiřího Wolkra, celostátní kolo soutěže v recitaci a divadelních souborů

Tento rok se přehlídka konala po jednašedesáté, dorazilo na ni 7 soutěžních souborů a přes 80 recitátorů ve třech věkových kategoriích. Zahájení bylo v úterý, kdy dopoledne proběhly první semináře, a následně večer jsme se sešli na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka, abychom společně s primátorkou města Prostějova zahájili další ročník soutěže. Na úvod vystoupila akrobatická skupina „Losers“, jenž předvedla dech beroucí vystoupení s názvem „Kolaps“. Od středy do soboty probíhala v dopoledních hodinách přehlídka recitátorů, odpoledne pak divadelní představení nejrůznějších žánrů a souborů z celé České republiky. Po soutěžních vystoupeních následovaly rozbory pro jednotlivé recitátory a soubory, semináře pro zájemce a doprovodný program.

Za zmínku stojí určitě vystoupení Lukáše Hejlíka s jeho projektem „LiStOvÁnÍ“, kde scénicky předčítal knihu „Co by můj syn měl vědět o světě“ od Fredrika Backmana, dále pak představení „Howie a Rookie Lee“ v podání divadla J. K. Tyla v Plzni. Ze soutěžního programu bych vyzdvihl soubor Třetí věk z Loun, v jehož podání jsme měli možnost zhlédnout autorské představení „Analéma“, dále pak českokrumlovský divadelní soubor „Malá a Velká“, který sehrál představení z období hilsneriády s názvem „Ukradená krev“. Do třetice nesmím opomenout letošní vítězný soubor Zdivadla Ostrava, který sehrál bezkonkurenční představení „Až já dozpívám“.

A jak jsem dopadl já? Jelikož to byla moje první návštěva celostátního kola, neměl jsem velké ambice. Chtěl jsem pobavit diváky, což se mi, alespoň myslím, povedlo. Odborná porota zhodnotila můj výkon jako velmi dobrý. Celkově to pro mě byla velká zkušenost, poznal jsem spoustu nových, skvělých lidí všech věkových kategorií, ať už mezi účinkujícími nebo v odborné porotě.

Roman Bechyně, 3. lyceum

Poslední novinky