Cesta za moderním uměním

29. června 2016

V úterý dne 28. 6. 2016 se třída II. G naposledy v tomto školním roce vydala na exkurzi. Tato exkurze završila výuku dějin umění v naší třídě, nemohl tedy s námi a s paní profesorkou Čechovou jet nikdo jiný než pan profesor Novák. Kde se odehrávala tentokrát? Samozřejmě, že znovu v krásném hlavním městě naší vlasti - Praze.

Na hlavním nádraží nám pan profesor pověděl pár úvodních slov. Pak už jsme pokračovali na tramvaj, abychom se dostali k nejdůležitější části výpravy, a to k Národní galerii moderního umění. Cestou jsme se zastavili u sochy Karla Pokorného s názvem Sbratření.

Než jsme vešli do Veletržního paláce v Holešovicích, který je postaven v duchu konstruktivismu a funkcionalismu, bylo nám řečeno několik zajímavých informací a vzpomínek pana profesora. Mnohé z nás zaujala už i expozice před palácem, znázorňovala hlavy zvířat z čínského zvěrokruhu. Jako první naše oči spatřily výstavu současného moderního umění. Ačkoliv jsme ne všemu rozuměli, dozajista byla zajímavá. Pan profesor se nám snažil vše vysvětlit, a to i hlubší myšlenky děl, o kterých sám přemýšlel. Výtahem jsme se přesunuli do horního patra, započala tím cesta poznání Národní galerie. Nejen, že jsme viděli díla autorů moderního umění, o kterých jsme se učili, ale seznámili jsme se i s autory, které jsme ještě neznali. Pan profesor věděl mnoho o každém z nich a snažil se nám sdělit, co pokládal za důležité. Vždy připomněl, ve kterém uměleckém směru jsou obrazy namalovány.  Na každého z nás díla zapůsobila.

Po této části následovala procházka Prahou. Na Letné se nám otevřel krásný pohled na město. Po cestě jsme viděli například Kramářovu vilu, Bílkovu vilu, koutkem oka jsme zahlédli i Letohrádek královny Anny. Prošli jsme také Valdštejnskou zahradou. Exkurze byla plná zajímavých informací                 a ponaučení, dokonce také počasí nám přálo.

Velice bychom chtěli poděkovat paní profesorce a především panu profesoru Novákovi nejen za skvělý výlet, ale za celý rok, kdy nás seznamoval s uměním, bez kterého lidé nemohou žít. Děkujeme Vám.

Poslední novinky