Deštivá, ale přesto krásná Francie

24. června 2013

Červnový termín je spíše zárukou krásného počasí. V letošním roce si však poslední měsíc školního roku rozmarně pohrál s našimi představami o slunném týdnu ve Francii

Průtrže mračen, přívalové deště či alespoň poprchávání se staly našimi každodenními společníky. Zatímco v domovině trpěli všichni tropickými teplotami, studenti na cestě za poznáním Paříže a zámků na Loiře třímali téměř permanentně v ruce deštníky. Ovšem díky i těmto meteorologickým zvratům jsme zažili četná dobrodružství. Obklíčeni hromy a blesky jsme ujížděli před stoupající vodou v záplavových oblastech, odtlačovali jsme nepojízdné, „ potopené“ auto z vozovky, abychom uvolnili cestu našemu autobusu.

Výstup na Eiffelovku jsme ještě stihli před nahlášenou bombou a “ skákajícím“ sebevrahem. V metropoli jsme zhlédli vše podle naplánovaného itineráře, jenom v Louvru jsme pobyli o něco déle, abychom se vyhnuly proudům vody, které vytrvaly celé dopoledne. Bohudík se počasí umoudřilo po dobu naší odpolední promenády.

Zámky na Loiře splnily naši představu o životě francouzské šlechty a nadchly nás zejména zahrady opečovávané rukama mistrů floristů a arboristů.

Jako vždy byl poslední den našeho pobytu nejnáročnější. První dojmy z tamějšího metra, pohled jako Amélie- z Montmartru, náměstí plné malířů- Place du Tertre, Moulin Rouge, Pigalle, Clichy, ale také Invalidovna, Panthéon, Sulpice, Muzeum Rodina a to vše zakončeno „ firmou Hrab!“, čili nákupy na proslaveném bulváru Rochechouard.

Nemusíme dodávat, že za naším autobusem se linula při cestě domů typická „ vůně“! Pochopili jste, nebyly to parfémy světoznámých značek, ale různorodé silně omamné odéry francouzských sýrů. Ty byly těmi pravými suvenýry! Bon appétit!

Daniela Sošková

Vyučující frj, průvodkyně