DVAKRÁT ZACHRÁNĚNÉ DÍTĚ

11. prosince 2013

V pondělí 9. prosince navštívil naší školu pan Tomáš Graumann, který je jedním z posledních dětí zachráněných sirem Nicholasem Wintonem před transportem do koncentračních táborů, aby studenty seznámil se svým příběhem.

Tomáš Graumann se narodil v roce 1931 v Brně. Jeho rodiče byli Židé, a tak byl kvůli stále vzrůstajícímu nebezpečí holocaustu v osmi letech převezen tzv. Wintonovým vlakem do Velké Británie, kde měl v bezpečí přečkat do konce války a následně se vrátit zpět do Československa. K tomu už ovšem nikdy nedošlo, jelikož celá Graumannova rodina byla vyvražděna v koncentračních táborech v Polsku. Pan Graumann se ale nevzdal, konvertoval ke křesťanství a dokázal odpustit zločincům, kteří povraždili jeho příbuzné, o čemž hovoří jako o své druhé záchraně. Později vystudoval biblickou školu a dlouhý čas působil jako misionář na Filipínách, kde se seznámil s manželkou Caroline. Oba poté žili i se svými čtyřmi dětmi ve Spojených státech a od roku 1989 tráví manželé Graumannovi část roku v České Republice a pořádají přednášky tohoto typu pro studenty a veřejnost.
Vyprávění pana Graumanna bylo velice emotivní a zajímavé hlavně pro jeho autenticitu. V dnešní době už bývá vzácností, aby si člověk vyslechl tak silný příběh přímo od někoho, kdo holocaust na vlastní kůži zažil. Navíc je Tomáš Graumann velkou osobností, která se přes všechna úskalí dokázala s  tragickým osudem poprat a nic nevzdat.
Andrea Buchtová
Gymnázium a SOŠPg Čáslav