Exkurze 1.a v MŠ Montessori

2. dubna 2017

Ve čtvrtek 30.3. 2017 se třída 1. a v rámci přípravy na souvislé praxe zúčastnila už druhé exkurze, tentokrát do alternativní mateřské školky Montessori v Praze. Na exkurzi nás doprovázela paní profesorka Frajerová a pan profesor Jezbera.

Při pozorování jsme zjistili, že alternativní školka se od té klasické v mnohém liší. Zatímco v klasické školce převládají stavebnice a plyšáci, tady jsme se setkali hlavně s hrami na rozvoj matematických představ, myšlení a čtení, které jsou pro pedagogiku Montessori typické. Člověk by řekl, že to připomíná spíše školu než mateřskou školku, a že to přece děti nemůže bavit, ale opak byl pravdou. Překvapilo nás, jak byly děti klidné, soustředěné na svojí činnost, samostatné a ohleduplné k ostatním. Někteří z nás došli k tomu závěru, že práci v takovém typu školky by si dokázali představit. Snad jediným háčkem je opravdu vysoká cena kurzu pro Montessori učitele.

Na závěr děkujeme paní ředitelce Posltové, která byla naším průvodcem ve světě Montessori, za laskavé přijetí, a paní profesorce Frajerové za organizaci exkurze. Touto zkušeností jsme se opět přesvědčili o důležitosti spojení teorie a praxe. Až budeme ve škole probírat alternativní vzdělávání, budeme mít na čem stavět.

Za 1. a Kateřina Štainerová