Exkurze MŠ Montessorri

20. listopadu 2017

Dne 6.11.2017 nás čekala exkurze do Mateřské školy Montessorri v Praze. Když jsme se tuto informaci dozvěděli, zavalilo nás velké nadšeni, jenže nám byly dodány podrobné informace a naše nadšení vystřídal chvilkový strach.

Náš čas odjezdu z Čáslavi byl již v 5:45 hodin ráno. Ale i přes naše otrávené brzké vstávání jsme se téměř v plném počtu sešli na vlakovém nádraží a odjeli směr Praha – Modřany. Na místě jsme se rozdělili na tři skupiny a každá skupina strávila ranní hodiny ve třídách s dětmi a paní učitelkami. Mohli jsme pozorovat samostatné práce dětí či celkem odlišný přístup pedagogů na rozdíl od normálních mateřských škol. Děti i paní učitelky byly úžasné a každý si někoho z dětí oblíbil. Děti počítaly po desítkách až do tisíce, uměly číst a psát, zvládaly se o sebe postarat. Nejvíce nás však překvapilo, jak samy dokáží vyřešit jakékoliv problémy mezi sebou. Navzájem si naslouchají a pomáhají. Myslím si, že občas i my potřebujeme trochu pochopení či pomoci od druhých a je dobře, že děti se to učí již v nejmladším věku svého života.

Na závěr nás čekal společný dialog s paní ředitelkou této instituce, kde jsme se dozvěděly spoustu informací, hlavně organizačních. Každý z nás odsud odjížděl s různými pocity, a to většinou smíšenými. Na otázku, zda se nám takovýto styl výuky líbí nebo ne, jsme často nedokázaly jednoznačně odpovědět. O exkurzi tedy víme, že budeme hodně přemýšlet.

Za nás bychom chtěli poděkovat paní profesorce, Marii Frajerové, která nám exkurzi zařídila. A další poděkování patří také naší paní profesorce třídní, Janě Vrňákové. S oběma profesorkami jsme si užili úžasnou exkurzi, ze které si kromě získaných vědomostí odvážíme také zážitky ze společně stráveného dne v roce, který se rychle blíží ke konci.

Za 4. SOŠPg Michaela Stránská