Exkurze v Alzheimer centru

25. června 2015

Dne 12. 5. 2015 jsme se vydaly s panem profesorem Vítem Jezberou na exkurzi do nedalekého Alzheimer centra ve Filipově.

Na cestu jsme se vydaly hned z rána a pěšky jsme šli přes cyklostezku do blízkého Filipova. Bylo krásné počasí a cesta byla velmi příjemná. Po ani ne hodince jsme se dostali k centru, nasvačili jsme se a vydaly se do prostoru, kde nás čekala vrchní sestra paní Průchová. Nejprve nám řekla několik informací o jejich zařízení.

Co jsme se dozvěděli o Alzheimer centru:

V Alzheimer centrum je ubytováno kolem 95 klientů. Klienti jsou rozmístěni podle jejich schopností na „Ergo“, což se nachází v levé části – nově přistavěné budově, kde jsou pokoje hotelového typu. Dále na „Kapli“, což je původní budova zámku, kde jsou 3 velké pokoje pro 11 klientů. Ostatní klienti jsou ubytováni v „nové části“, podle úseku na A, B, C, D. 11 klientů je na úseku D, kteří jsou velmi schopní a mohou ještě chodit po schodech. Pokoje jsou dvoulůžkové, třílůžkové a čtyřlůžkové. V přízemí jsme procházeli jídelnou, která je spojená přímo s kuchyní, ze které se dá vyjít na terasu, i do krásné zahrady. Dále jsme navštívili např. reminiscenční pokoje, určeny pro menší skupiny schopnějších klientů. Jeden umožňuje rehabilitaci a odpočinek, reminiscenční pokoj – vzpomínkový pokoj, pokoj, v němž jsou vystaveny drobné předměty – vzpomínkové a relaxační pokoj. Vedle nové zástavby je v pavilónu umístěn momentálně prázdný bazén. Po prohlídce interiéru krásné budovy jsme si prošli zámeckou zahradu, kterou mohou klienti kdykoli navštívit. V centru jsme mohli vidět i několik zvířecích mazlíčků, jako např. papoušky, venku kozy v oboře a pejsky, kteří pomáhají i při terapiích. Po celou dobu mě a mou skupinu vedla paní Průchová.

Po dokončení prohlídky jsme měly ještě několik otázek, na které nám pracovnice vždy odpověděly a svěřily se i se svými, občas složitými, zkušenostmi.

Po této exkurzi jsme se vydali do vedlejší vesnice, do Drobovic na zmrzlinu, která nám den velice zpříjemnila. Cestou přes „Břízky“ jsme zažili ještě napínavé dobrodružství, kdy jsme si myslely, že do Čáslavi se už nevrátíme. Cesta připomínala spíše botanickou zahradu. Do Čáslavi jsme ale nakonec trefily a prožili velmi příjemný den.

Poslední novinky