Fluoronoc

8. prosince 2015

Chlebamáslo, není to ještě ani jedna otočka naší přirozené oběžnice okolo Země od skončení poslední FN, na které jsem měl to potěšení být účastníkem.

Aktuální, v pořadí již 26. Fluorescenční noc se uskutečnila 27. - 29. listopadu 2015 n.l. (14. listopadu - 16. listopadu 2015 Juliánského kalendáře, 15. - 17. kislev 5776 Židovského kalendáře, 14. - 16. safar 1437 Islámského kalendáře, 6. - 8. azar 1394 Perského kalendáře, 6. - 8. agrahayana 1937 Indického kalendáře, 13-0-2-17-11-9-19 - 13-0-2-17-13-11-1 Mayského kalendáře) a její téma bylo vskutku výživné - Exkrement 


Po přečtení výše uvedeného tématu jsem se trochu zarazil, ale pokračoval dál na seznam připravených přednášek.
    Co dělají rostliny s odpadními látkami
    Roztomilé houbičky v trávicí soustavě
    Vliv exkrementů na vegetaci


Největší překvapení mě však čekalo při otevření vstupního dotazníku, na jehož základě jsme měli být vybíráni. No posuďte sami:

    1) Jaký biologický jev Ti připadá nejsmutnější? A proč?
    2) Který organismus bys chtěl, aby žil ve volné přírodě v České Republice, proč a jaké by to mělo následky?  
    3) Kdyby ses mohl naučit "řeč" kteréhokoli organismu, který by sis vybral? A o čem by sis s ním chtěl popovídat?    
    4) Jaký způsob vytváření trusu Ti přijde nejzajímavější a proč? 
    5) Z jaké strany loupeš banán a proč?

Pln rozpaků jsem dotazník odeslal a čekal na odpověď, která přišla velmi záhy a obsahovala kladné hodnocení mé přihlášky.

Po příjezdu na místo určení jsem rychle zjistil, že tento víkend bude opravdu zábava. Lidé byli příjemní a všech věkových kategorií, proto navázat rozhovor téměř o čemkoli nebyl problém. Obvyklý program se skládal ze série přednášek, krátkých přestávek na kus žvance a večerního mikroskopování spolu s několikahodinovými diskuzemi.

Na konci těchto dvou dnů jsem naspal něco kolem pěti hodin, ale odjížděl jsem s desítkami skvělých fotek, které jsem pořídil pod fluorescenčním mikroskopem a seznamem nových přátel z různých koutů České republiky a Slovenska. 

Vřele doporučuji všem, kteří se alespoň trochu zajímají o biologii, aby se příští Fluoronoc také přihlásili. Garantuji Vám, že to stojí za to.

Jan Finsterle, Oktáva

Poslední novinky