Francie

19. listopadu 2015

Ve dnech 7. – 13. listopadu se francouzštináři třídy septima vydali na jazykový pobyt do Provence, pod záštitou projektu Výzva 56.

Cílem cesty bylo město Montpellier, kde se nacházela jazyková škola i hotel, odkud se pak odpoledne podnikaly výlety do okolních měst. Výuka trvala v průměru 3 hodiny denně, vybavenost školy byla na velmi vysoké úrovni a lektorka se chovala přátelsky a ochotně. Mezi nejvýznamnější navštívená místa patřila nepochybně města Nîmes a Avignon s papežským palácem a známým mostem sv. Benezeta. V přírodní rezervaci Camargue pak byli k vidění divocí růžoví plameňáci s černými býčky. Počasí bylo příznivé, u moře se někteří dokonce vykoupali a v prosluněné krajině se mezi rýžovými plantážemi a vinnou révou proháněli typičtí bílí koně.

Realizace tohoto projektu byla zdlouhavá, ale výsledek stál rozhodně za to. Ze slunečného Montpellier jsme sem za podzimem odjížděli s těžkým srdcem, ale byli jsme obohaceni o nové zážitky a užitečné zkušenosti.  Do deštivých Čech se nám sice nechtělo, ale přece jen se nám stýskalo po domově, kde nás čekali naši nejbližší, mnohdy s napětím. Vraceli jsme se ale naštěstí už v noci ze čtvrtka na pátek, tudíž jsme o situaci, která ještě tentýž den nastane, neměli zatím ani tušení. V tu dobu ještě stále naše srdce, naplněna zážitky a dojmy, bila ve francouzském rytmu, stále jsme se částečně cítili být ve Francii. Zprávy z Paříže jsme vyslechli zděšeni a zdrceni z bezpečí našich domovů. V těchto těžkých chvílích cítíme s Francií.

Francouzštináři třídy septima 2015-2016