Francouzský institut Praha, Štěpánská 35

31. března 2016

Studenti románského jazyka se ve středu 30. března vydali do míst, kde jejich 2. cizí vyučovací jazyk- francouzština vládne měrou vrchovatou- do Institutu francouzského jazyka v Praze.

Jak adresa v titulku napovídá, veškeré prostory se pyšní známým popisným číslem. Navštívili jsme tudíž i Galerii 35, Ciné 35, ba dokonce i Café 35. Hlavním bodem naší návštěvy bylo zhlédnutí francouzského filmu: „ Renoir. Úžasný životopisný film mapující sklonek života tak výjimečné osobnosti impresionismu. Jeho obrazy jsou prodchnuty slunnou krajinou Provence, bohužel v období 1. světové války., jež však tvůrčí činnost malíře nezasáhla, avšak velice ovlivnila rodinnou atmosféru, neboť dva z tří jeho synů válčili na frontě a byli vážně zraněni.

Největší část příběhu byla věnována vztahu starého umělce a jeho dívčího modelu, podle kterého ztvárňoval ženské akty. Syn Jean byl v době své rekonvalescence též jedním z protagonistů děje. Z něho se stal po válce slavný režisér, dokonce působící v Holywoodu.

Po dvouhodinové projekci v Ciné 35 jsme pokračovali v prohlídce kulturního a vzdělávacího centra země „ galského kohouta“. Budova má nový interiér, vstupní část a recepci, ovšem Galerie 35, Café 35 i multimediatéka si zachovaly původní ráz. I přes nepřízeň počasí septimáni ocenili netradiční výuku francouzského jazyka a vraceli se obohaceni o další poznatky z frankofonních reálií.

 Daniela Sošková

Poslední novinky