Fyzika v pokusech aneb málem jsme zmrzli

3. ledna 2017

Protože všechno v našem světě je jen souhrn mnoha fyzikálních procesů, jimž rozumí jen hrst vyvolených (a naši profesoři fyziky), přijel dopoledne před vánočními prázdninami do naší školy vědec z Katedry fyziky nízkých teplot z Matfyzu RNDr. Petr Hruška.

Naši pozornost zaměstnával tekutý dusík, který byl náplní téměř všech pokusů. Dozvěděli jsme se ceny kryogenních látek a složitost jejich přepravy, dále Leidenfrostův jev, při kterém jsme dokonce překonali strach a krátce ponořili ruku do tekutého dusíku. Pan profesor Havel dokonce nadšeně využil této příležitosti hned několikrát. :-)

 Poté přišly na řadu pokusy s diodami a jejich zchlazování. Diody měnily svoji barvu neočekávaným způsobem, čímž znovu potvrdily, že fyzika je krásná a nepředvídatelná věda.

 Konec hodiny byl zasvěcen supravodičům - levitaci supravodiče v magnetickém poli (princip Maglev), padajícímu magnetu v měděné trubce a rychlosti našich stopek.

Vědec z Matematicko-fyzikální fakulty podával fakta nadšeným a vtipným způsobem a předvánoční vyučování příjemně osvěžil.

 

Ingrid Tillmann

Poslední novinky