Hare Krišna

16. října 2016

Dne 12. října 2016 v ranních hodinách se studenti II. ročníku gymnázia a studenti semináře OSZ IV. ročníku vydali s paní prof. Šorčíkovou a panem prof. Navrátilem na cestu směrem k Benešovu, do malé vesnice jménem Postupice.

Po odvážné cestě lesem jsme se dostali na farmu Krišnův dvůr, kde nás uvítali členové organizace Hare Krišna. (Pro ty, kteří nevědí, co je Hare Krišna: jedná se o hinduistické náboženské hnutí.)

Naši exkurzí jsme započali prohlídkou statku, při níž jsme si prohlédli jejich kamenný mlýn, na kterém si sami zpracovávají mouku a další obilniny, a podívali jsme se na skot, zejména na krávy, které jsou pro ně posvátné. Poté jsme se uchýlili do společenské místnosti- modlitebny, kde se s námi naše průvodkyně a zároveň členka organizace bavila o smyslu života. Po diskuzi nás naučila zpívat mantru (=hymna sloužící k meditaci). Při ní  jsme sami doprovázeli na hudební nástroje, a pak jsme si při ní dokonce zatančili.

Po veselém tanci a zpěvu plném energie jsme byli obslouženi členy Hare Krišny tradičním vegetariánským obědem, který se skládal z pohanky, zeleniny na kari a desertem zvaným Halva. Po občerstvení však přišla chvíle loučení a také čas,  kdy jsme průvodkyni říkali naše dojmy z návštěvy. Byly ve většině případů pozitivní. Měli jsme i možnost si nakoupit produkty z farmy, což pár studentů udělalo. Okolo 14 hodiny jsme se odebrali zpět na cestu domů. Pokud by někdo měl zájem  navštívit farmu Krišnův dvůr, mají každou neděli v roce veřejný program s vegetariánskou hostinou.

Gabriela Chlupáčková