Intenzivní škola aneb 100 vědců do středních škol

28. ledna 2014

Ve dnech 23. – 25. 01. 2014 se skupina 16 zájemců naší školy vydala směr Praha, Matematicko-fyzikální fakulta UK.

Konala se zde totiž v rámci plně hrazeného projektu ´100 vědců do středních škol´ třídenní  ´Intenzivní škola´. Jedná se o setkání předních českých vědců z různých oborů se studenty a učiteli ze středních škol. Projekt probíhá postupně ve všech krajích ČR.

Program byl vystaven na sedmi dvouhodinových společných přednáškách (viz program) a dále na třech oddělených workshopech pro studenty a učitele. V těchto workshopech jsme pod vedením vědeckých pracovníků v menších skupinách rozvíjeli nápady na různá inovativní témata. Výsledek byl druhý den prezentován před ostatními. Nápaditosti se meze nekladly a většina návrhů byla vskutku originálních. Třeba takové žížaly s titanovou hlavičkou, internetová lednička, nanoboti, chlorofyl v kůži či jaderný odpad zaujaly i přítomné pracovníky z realizačního týmu.

Na své si přišel opravdu každý. IŠ je totiž určena pro jakéhokoliv studenta se zájmem o vědu. Z celkového počtu asi 100 účastníků se myslím každý alespoň jednou zaposlouchal do obsáhlého a zajímavého výkladu našich vědců. Následná živá diskuze toho byla určitě potvrzením.

Tři dny se 14 hodinami přednášek byly skutečně intenzivní, avšak litovat není čeho. Tento projekt se velmi vydařil a my doufáme, že se zase někdy naskytne příležitost setkat se a hovořit s českou vědeckou elitou, jako tomu bylo právě teď.

Děkujeme profesorkám Buřičové a Krejčíkové za možnost zúčastnit se tohoto projektu a také za doprovod.

Program :

Čt (23.1.2014) : J. Drahoš: Co je chemické inženýrství, k čemu jsou fraktály a proč se chemické reaktory mohou chovat chaoticky?
J. Flegr: Nové směry v evoluční biologii
R. Barták: Umělá inteligence a plánování

Pá (24.1.2014)  : H. Illnerová: Náš vnitřní čas
 J. Grygar:
Vznik fyziky, chemie a biologie aneb Velký třesk za všechno může
 V. Kuboň:
Metody počítačového překladu