Královské město Čáslav vzniklo ..... Aneb historie trochu jinak

18. června 2017

Dne 13. 6. jsme se my, žáci sekundy za doprovodu p. uč. Trávníčkové a p. uč. Novákové, zúčastnili historické exkurze v Čáslavi.

Naším úkolem bylo vybrat si ve skupinách jednotlivé historické objekty „našeho“ krásného města, připravit si nejen cenné informace o tomto objektu, ale i nachystat zábavné úkoly a hlavolamy pro ostatní spolužáky. Nejprve jsme navštívili děkanský chám sv. Petra a Pavla. Poté, co jsme si vyslechli velmi zajímavý výklad z úst Marušky Stajnerové, jsme museli vyřešit úkoly v předem připraveném pracovním listu od Inky Zahradníkové, Magdy Vavřínové a Áji Prausové.

V dalším výkladu od Markétky Šmídové, Terky Kašparové, Káji Valáškové, Klárky Martíkové a Věrky Pithartové jsme se dozvěděli o původním opevnění Čáslavi, které bylo tvořeno čtyřmi branami: Žižkovou, Kutnohorskou, Brodskou a Chrudimskou. U pozůstatků bočních stěn Žižkovy brány jsme protáhli pořádně i naše svaly, neboť jsme ve skulinách brány hledali barevné lístečky s –jak jinak – než historickými otázkami, které jsme v poklusu museli rychle donést do našich stanovišť, zapálení pro hru bylo obrovské.

Naši spolužáci Honza Spáčil, Martin Kubeš, Vláďa Vavřina a Martin Špaček nám představili evangelický kostel a pozvali paní farářku, která nám ukázala velmi starou – a tedy i vzácnou – kroniku. Opět jsme řešili v pracovním listu náročné otázky vztahující se k historii tohoto kostela.

Otakarovu baštu nám představili Adam Klepáč, Kuba Veselý a David Svoboda. Kromě kvízu jsme navíc museli hledat dobře uschovanou „mlstvu“ v blízkosti věže. J

Skupina Šimona Sixty, Richarda Webera a Matěje Holoubka uzavírala tento den a to před židovskou synagógou. Dozvěděli jsme se cenné informace, které jsme si poté ověřili v „osmisměrce“.

Příjemné historické dopoledne jsme zakončili piknikem! Byla to opravdu gastronomická slavnost, neboť výběr pochutin byl převeliký. Od sladkých bábovek, lívanců, muffinů, anglických oplatek, amerických placiček – po sýrové a salámové toasty, česnekové chuťovky, tyčinky – a aby se neřeklo – nechyběla ani zelenina a ovoce J (v menšině). Po celé dopoledne jsme měli za úkol hrát hru „tajný přítel“ a zpříjemňovat si navzájem den dobrými skutky. Na pikniku jsme se snažili poznat, kdo komu byl tajným přítelem a ne vždycky to bylo úplně snadné J