Mezi nebem a zemí, mezi Airbusy a Boeingy

8. června 2014

Ne každý má možnost nasednout do autobusu a pohybovat se mezi Airbusy a Boeingy. Kvintě, septimě a několika studentům z kvarty se to v pondělí 2. června, v doprovodu prof. Čechové a Kořínkové, podařilo

V rámci exkurze na Letiště Václava Havla v pražské Ruzyni se studenti seznámili se všemi terminály, prošli se hangárem letecké společnosti Travel Service a Boeing 737-800 tak měli doslova na dotek ruky. Zajímavé bylo sledovat navádění letadel do odbavovací plochy díky službě „Follow me“, jejich zásobování palivem nebo pouhé převážení okřídlených gigantů. Pro mnohé studenty byl „velkým „ zážitkem samotný průchod bezpečnostní kontrolou, kdy po známém pípnutí následovala osobní prohlídka. Nikdo netušil, že tuto „ohmatávací“ prohlídku absolvuje každý třetí účastník exkurze. Závěr letištního putování patřil pozorování příletů a odletů letadel na přistávací a vzletovou plochu. Nikdo z nás nespustil runway z očí a všichni jsme upřeně sledovali neskutečný provoz ruzyňského letiště, kdy sotva jedno letadlo dosedne, vzlétne další. Díky malé vzdálenosti našeho stanoviště od runwaye, jsme mohli obdivovat nápaditý design letadel, od krásné oranžové Airbusu Easy Jet po německy střízlivý Airbus Germanwings. Poděkování patří také našemu průvodci, který vše vysvětloval a komentoval z pozice pilota, se zkušenostmi z Kábulu a jistým nadhledem. Potom už nás nepřekvapilo ani zjištění, že řidič našeho „čáslavského“ autobusu, pan Vágner, ukončuje zkoušky na pilota dopravních letadel a cvičně létá i z terminálu 3 v Praze. A v čem byl hlavní přínos exkurze? Mnozí z nás při pohledu na oblohu neuvidí pouhé letadlo, ale představí si všechen ten ruch, bez kterého by tento impozantní stroj nevzlétl a zároveň zdárně přistál. A pozor – tleská se i při vzletu!

Lenka Kořínková