Národní technické muzeum

16. února 2014

Ve středu 12. února 2014 navštívili studenti sexty a druhého ročníku gymnázia Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze.

Tady si pro nás dva vysokoškolští profesoři připravili několik zajímavých pokusů na téma vnitřní energie – zaměřili se hlavně na teplo, tepelnou výměnu. Mohli jsme pozorovat: pohyb částic, důkaz povrchové síly, Také jsme viděli, jak se jednotlivé druhy plastů rozpouštějí ve vroucím oleji nebo jak se zmenší PET láhev, pokud do ní nalijeme horkou vodu. Dozvěděli jsme se i něco nového o fungování ledničky a varné konvice.

Po ukončení těchto ukázek pokusů jsme se autobusem odebrali do Národního technického muzea, kde jsme měli volný rozchod dvě hodiny. Každý si určitě našel alespoň jednu oblast, která ho zde zaujala. Muzeum je opravdu ohromné a je tu mnoho zajímavých expozic rozmístěných do několika pater, ve kterých nechyběla ani restaurace. Úplně v nejnižší části je umístěna výstava věnovaná hornictví a hutnictví, v přízemí můžeme nalézt ohromnou výstavu různých dopravních prostředků. Další oblasti jsou zaměřeny například na astronomii, fotografie, tiskařství, měření času. Výstava technika hrou je doplněna možností vyzkoušet si technické vymoženosti. Zde se hodně z nás velmi zabavilo.

Z Prahy jsme odjížděli sice unaveni, ale jistě s nějakými novými vědomostmi. Tento fyzikální 

Poslední novinky