Neviditelná výstava

18. března 2017

Návštěva Neviditelné výstavy byla pro 2. SOŠPg nezapomenutelným zážitkem. Ponořit se do světa nevidomých a vnímat ho tak, jak ho vnímají oni, je obrovská zkušenost. Hodinu bezradně bloumat úplnou tmou a poznávat prostor jen pomocí hmatu a sluchu rozhodně není tak jednoduché, jak se zdá. Bez pomoci nevidomého průvodce by nebylo lehké najít cestu ven.

Nevidomí, kteří nás provázeli, si zaslouží náš veliký obdiv. Zvládají své postižení s nadhledem, i když jim to společnost v mnoha situacích neulehčuje. Jsou vstřícní a ochotní povídat o svém životě a odpovídat na mnoho otázek. Součástí prohlídky je možnost seznámit se s pomůckami pro zrakově postižené a také zbyde čas vyzkoušet si různé činnosti poslepu. Neviditelnou výstavu všem doporučujeme, možná vám pomůže překonat strach ze tmy a alespoň trochu se vžít do světa nevidomých. Děkujeme paní profesorce Frajerové.

Studentky 2. SOŠPg

„Představ si, že zhasnou všechna světla…“

Naše představa může být různá, jako učitelka výtvarné výchovy jsem si představovala Neviditelnou výstavu jako galerii, kde si pouhým hmatem budeme „prohlížet“ umělecká díla. Plastické obrazy zavěšené na zdi, vytvořené pomocí různých struktur a materiálů, sochy a objekty umístěné v prostoru.  Byla jsem překvapená tím zdánlivě obyčejným světem, který se ale rázem stal neobvyklým a běžné věci najednou byly zajímavými artefakty.  Příjemný hlas nevidomého průvodce působil pocitem bezpečí a vědomí někoho blízkého bylo cennější než jindy.  Sama bych se nechtěla pohybovat navždy v naprosté tmě…

Marie Pekárková

Poslední novinky