Oživení biologického semináře aneb medicína nanečisto

13. února 2017

Praktickou činností v hodinách biologie v rámci anatomie člověka by měla být „pitva“ živočišných orgánů.

Z časových důvodů ji začleňujeme do hodin biologického semináře.  Při návštěvě našeho bývalého studenta vznikl nápad. Co kdyby student prvního ročníku lékařské fakulty (1.lékařská v Praze) předvedl, jak se správně zachází se skalpelem a jak je to se skutečnou preparací  lidského těla? Nápad se uskutečnil a Jan Finsterle svým osobitým způsobem, s viditelnou dávkou nadšení předvedl pitvu vepřových orgánů, které se nám podařilo sehnat. Studenti si tak mohli prohlédnout a „ohmatat“ nepoškozené srdce s břišní aortou, močový měchýř s močovody, ledviny, slinivku břišní, slezinu, oči, vaječníky s dělohou a ostatní samičí pohlavní orgány. Honza svůj popisový výklad doplňoval historkami a postřehy z medicínských studií a se zaujetím odpovídal na všechny dotazy přítomných. Nakonec i toto může být první krůček k tomu, jak zvýšit počet stále chybějících lékařů.

Mgr. Lenka Kořínková