Organizace Pedagogické poemy 2018 – zapojení studentů

20. dubna 2018

Již za půl roku, v říjnu a listopadu, bude naše škola žít organizací 51. ročníku národní přehlídky Pedagogická poema, která se každoročně koná na jedné z českých středních pedagogických škol.

Jedná se o přehlídku v přednesu, čtení a improvizovaném vyprávění (o školních a národních kolech pravidelně informuje náš web školy). Přípravy akce už začaly a každým dnem se prohlubují – řeší se ubytování účastníků, účast lektorů seminářů i hostů. V neposlední řadě je snahou školy do organizace zapojit i samotné studenty.

Již před několika týdny proběhlo motivační soustředění s přespáním ve škole. Téma přehlídky si zvolili samotní studenti: osobnost slavného čáslavského rodáka Miloše Formana. Snad osud tomu chtěl, že nyní už bude přehlídka organizována na jeho počest. Studenti jsou v současnosti rozděleni do tvůrčích sekcí (občerstvení, starost o hosty a účastníky, záznam akce, příprava prostorů, sociální sítě nebo přímo moderování slavnostního zahájení a zakončení).

Reflexi příprav zaznamenala Tereza Edrová z 2. b, jedna z účastnic motivačního přespávání:

Dne 25. 3. 2018 se skupinka lidí z pedagogického oboru a lycea sešla společně s panem profesorem Domkářem u nás ve škole. Ač to byla neděle, velice jsme se do školy těšili. Čekala nás totiž filmová noc, řešení blížící se Poemy a následné přespaní v učebně č. 30.

Když jsme přijeli, dali jsme si do „třicítky“ osobní věci a poté jsme se sešli v učebně č. 24, kde jsme zhlédli prezentaci o panu Miloši Formanovi, který je hlavním tématem naší Poemy. Poté jsme si pustili jeho dva filmy- českou klasiku Hoří, má panenko a americký muzikál Vlasy, abychom rozhodli, jaký námět bude celá akce mít. Když filmy skončily, přesunuli jsme se do „třicítky“, kde jsme rozhodovali, kterou část akce si kdo vezme na starost, a diskutovali o zhlédnutých filmech. Téměř jednohlasně jsme se shodli, že naším námětem se stane Hoří, má panenko. Vše jsme pečlivě prodebatovali, ale jelikož jsme byli už moc unavení, tak jsme se zavrtali do spacáků a usnuli. Další den nás čekala škola. Celý večer jsme si moc užili.