Osobnost čáslavského rodáka, paleontologa Zdeňka Špinara absolventa čáslavského gymnázia

18. března 2016

Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská" ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav uspořádal v úterý 15. 3. 2016 přednášku na téma „Osobnost čáslavského rodáka, paleontologa Zdeňka Špinara".

Od narození profesora Špinara uplyne 4. dubna sto roků. Tohoto významného vědce a pedagoga nám přiblížil jeho žák a dlouholetý asistent Zbyněk Roček. Přednáška byla pro přítomné velice zajímavá. Poutavou formou představila dílo popularizátora paleontologie, světové autority na obojživelníky. Navíc byla doplněna projekcí dokumentárního filmu Marka Tichého „Žabař", což je vlastně Špinarův medailonek.

Zdeněk Vlastimil Špinar

Zdeněk Vlastimil Špinar se narodil 4. dubna 1916 v Čáslavi. Byl významným českým paleontologem, proslavil se především jako specialista na fosilní obojživelníky, zejména žáby. Paleontologii obojživelníků a jejich evoluci věnoval celý profesní život. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vychoval několik generací paleontologů se zaměřením nejen na obratlovce, ale i bezobratlé. Spolupracoval s Josefem Augustou a především s akademickým malířem Zdeňkem Burianem. Jejich obrazy dinosaurů a brontosaurů si ze školních lavic pamatujeme snad všichni. Napsal řadu knih populárně vědeckého zaměření a několik objemných vysokoškolských učebnic. Přispíval do odborných časopisů celého světa. Celý život zůstal čáslavským patriotem. Rád se vracel na abiturientské srazy čáslavského gymnázia, které absolvoval před válkou. Celý život byl vyznavačem skautingu. Zemřel 14. srpna 1995 v Prysku u České Kamenice

Poslední novinky