Pohádkový Regensburg

19. prosince 2016

My, studenti 2. L, 1.SOŠPg a sekundy jsme vyrazili za hranice našeho státu navštívit krásné město Regensburg.

Vyrazili jsme brzo ráno, ovšem většina z nás plna energie a ti, kterým scházela, ještě v autobuse dospávali brzké vstávání. Před prohlídkou historického města Regensburg, jsme se zastavili u památníku Walhalla, při čemž jsme si připadali, že se nacházíme spíše někde v Řecku, než na východě za hranicemi Česka. Vyšlapali jsme přes 400 schodů, stoupali výš, pokochali se krásou Walhally, která uvnitř skrývala busty významných osobností dějin Německa. Následovalo ono zmíněné město Regensburg.
Už v autobuse nás paní prof. Trávníčková seznámila s tím, kam se vůbec v tom Regensburgu vydáme. U každé, z historických staveb, pro nás paní prof. měla připravených pár slov, které nám k danému místu řekla, nebyla to tak taková ta nudná prohlídka městem, kde studenti vypadají jako stádo ovcí, ale procházka pohádkovým Regensburgem plná zajímavostí a historie, což jsme ocenili.
Dále pak byl v plánu náš oblíbený "rozchod", při čemž se snad každý z nás těšil nejvíce na vánoční trhy. Ovšem velkou pozornost však sklidil obchůdek 1€, kde většina z nás dokupovala vánoční dárky pro své nejbližší - a to za velice výhodné ceny.
Postupem času se začalo stmívat a Regnsburg byl najednou osvícen miliony světýlek a vůně vánoční atmosféry nastala. Někteří z nás prostě neodolali a museli si koupit nějaké dobrůtky pro svůj mlsný jazýček, jiní zase byli trochu zmrzlí, a tak jim přišel vhod punsch, horká čokoláda či kakao. Všichni jsme si tento den moc užili a cestou domů se ještě více těšili na Vánoce a vánoční svátky. Veliké díky patří paním profesorkám Trávníčkové a Fialové, bez nich by se totiž tento krásný den neuskutečnil. Děkujeme.

studenti 2. L Petra Karabáčková

V úterý 13. 2. se výběr žáků ze Sekundy, studentů a studentek 2. Lycea ,1. SOŠPg a Sexty vydal na výlet do města Řezno v Německu. Nejdříve jsme se podívali na památník Walhalla postavený v antickém stylu (10 km daleko od Řezna), kde jsme mohli vidět busty významných německých osobností. Pak jsme přejeli do Řezna (Regensburg). Nejdřív jsme navštívili chrám sv. Petra, který byl postaven v gotickém slohu. Vedle této pozoruhodné stavby stojí kostelík sv. Jana Křitele, kde jsme měli možnost si přečíst český nápis o pokřtění 14 českých knížat v roce 845. Také jsme si mohli prohlédnout část staré římské brány- Porta Praetoria z dob Marka Aurelia – to byla tedy vůbec nejstarší památka v celém Regensburgu. Cestou na Kamenný most z 12. století (jeho autor postavil mimo jiné i Juditin most v Praze) jsme viděli středověký dům, na jehož fasádu si rodina, která zde bydlela, nechala namalovat fresku, na které je zobrazen David a Goliáš, dále také vysoké patricijské věže. Též jsme si prohlédli Starou radnici, kde zasedal mezi lety 1663-1806 říšský sněm. Na druhém břehu Dunaje v části zvané „Stadtamhof“ jsme měli rozchod, takže jsme si v místních kavárnách a cukrárnách mohli dát něco sladkého ☺. Nakonec jsme společně došli na hlavní vánoční trh, kde jsme mohli ochutnat německou specialitu Bratwurst a vánoční punč. Večer jsme se vrátili zpět domů.

David Svoboda