Postup do národního kola v lingvistické olympiádě

15. března 2015

Rádi se bavíme o jazycích. Fascinuje nás je porovnávat, chvástat se jejich znalostmi a mnoho z nás má svůj oblíbený.

Má vášeň pro oblast lingvistiky mě jako minulý rok opět zavedla po úspěšném školním kole na regionální kolo lingvistické olympiády. To se konalo 27. 2. na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v Praze. S ní mám již bohaté zkušenosti. V prosinci jsem na této fakultě absolvoval týdenní stáž, ve které jsem mohl navštěvovat přednášky a semináře v lingvistice, religionistice a filosofii jako normální vysokoškolský student. Navíc mi vyučující poskytli konzultace a uvedli mě do fakultního života. Každý má možnost takovou stáž absolvovat, stačí poslat motivační dopis a být přijat. Pro případné zájemce o stáž stačí sledovat stránky fakulty.

V olympiádě jsem čelil originálním úlohám, které spočívaly převážně v práci s exotickými jazyky jako turečtina, gaelština a starořečtina. K dispozici jsem měl povětšinou jen pár přeložených frází a své gymnasiální znalosti. Právě známé chemické kořeny slov penta, hexa, hepta mi pomohly v překladu starořečtiny. Znalost azbuky zase v jiné z úloh. K mému nadšení se mi podařilo postoupit v konkurenci mladých polyglotů do národního kola. Mám zde o co bojovat. Spolu se 40 nejlepšími poměřím své schopnosti a ti nejlepší z nás pojedou na mezinárodní kolo do Bulharska.

Znovu bych podotkl, že každý středoškolský student a studentka mají možnost zúčastnit se lingvistické olympiády. Pro více informací se obraťte na profesorku Mgr. Kateřinu Žákovou, která poskytuje konzultace ohledně lingvistické olympiády.

Bylo by hezké vidět v příštím roce více účastníku z naší školy v jedné ze 12 mezinárodních středoškolských olympiád, kterou si žádné elitní gymnasium nenechá ujít.

Šimon Hanzal, student septimy.