Rozhovor s úspěšnou finalistkou soutěže Best in English

24. ledna 2018

Aničko, ještě jednou gratuluji ke skvělému výsledku v soutěži Best in English. Umístění mezi nejlepšími deseti je vzhledem k počtu soutěžících opravdu obrovský úspěch!

1. Na úvod bych se tě rád zeptal, co jsi od účasti v soutěži očekávala.

No, já se musím přiznat, že na začátku jsem vůbec nevěděla, o co se vlastně jedná. Dokonce jsem i zapomněla, že se nějaké soutěže účastním. Takže jsem tam šla bez očekávání, nic moc jsem si o tom nemyslela. A až potom, co jsem byla informována, že jsem mezi prvními deseti, jsem si teprve našla, o co se jedná, a zjistila jsem, že je to docela velká věc.

2. Doporučila bys tuto soutěž i ostatním studentům? Je to podle tebe dobrá věc?

Ano, doporučila. Zdá se mi, že je dobré, že soutěž neprobíhá jenom v České republice, ale v podstatě v celé Evropě. A určitě je to dobrý způsob, jak si otestovat svou znalost, protože vidíte výsledky hned. Byl to dobrý test znalostí, protože se tam objevilo prakticky všechno - gramatika, čtení i poslech. Za zkoušku to určitě stojí!

3. Předpokládám, že angličtina patří k tvým oblíbeným předmětům. Mohla bys nám říct, jak dlouho se tento jazyk učíš a na jaké škole jsi s ním začínala?

Začínala jsem na základce, tady v Čáslavi na náměstí. Myslím, že ve třetí třídě. Od začátku mě to bavilo, protože se mi zdálo zajímavé umět další jazyk a být schopná se domluvit v zahraničí. Řekla bych, že většinu svých znalostí jsem nezískala ve škole, ale mimo ni. Především tím, že jsem vlastně už odmala sledovala filmy v angličtině, s českými titulky. A když jsem slyšela ta anglická slova a viděla jejich překlad, tak se mi to spojilo, a hodně jsem se toho takhle naučila.

4. Jak moc je pro tebe angličtina důležitá a co konkrétně ti tvoje znalost angličtiny umožňuje?

Angličtina je pro mě hodně důležitá. Především na internetu dělám takových devadesát procent věcí v angličtině. Mám i kamarády v zahraničí, například už asi dva roky mám kamaráda v Japonsku a komunikujeme spolu v angličtině, takže je to super.

5. Je ti bližší britská nebo americká angličtina? Je nějaká varianta angličtiny, která je pro tebe obtížně srozumitelná?

Řekla bych, že spíš americká, protože i tomu přízvuku je, zdá se mi, líp rozumět. A jelikož sleduju převážně americké filmy, tak jsem na ni i víc zvyklá. Nejhorší je pro mě asi australská angličtina.

6. Mohla bys nám říct, jak moc se věnuješ studiu angličtiny ve svém volném čase a které jazykové dovednosti rozvíjíš především?

Mimo školu navštěvuju ještě hodiny angličtiny, kde jsem jenom já sama s učitelem. Trénujeme spolu hlavně mluvení, protože k tomu se v normálním životě zas tolik nedostanu. Když jsem doma, hodně sleduju videa nebo něco čtu, takže se vlastně zlepšuju a učím se nová slovíčka, aniž bych se na to nějak moc soustředila.

7. A ten vyučující angličtiny, to je rodilý mluvčí, nebo je to Čech? Jaká témata spolu na konverzaci probíráte?

Já vlastně střídám dva kantory, jeden je rodilý mluvčí a druhý pochází z rodiny s rodilým mluvčím. Chodím k nim prakticky každý týden. Mluvíme jak o tom, co se děje ve škole, tak i o dalších aktuálních tématech, o kterých spolu diskutujeme.

8. Jaké vlastnosti a dovednosti jsou podle tebe při studiu cizích jazyků nejdůležitější?

Řekla bych, že jedna z nejdůležitějších věcí je vytrvalost. Cizí jazyk se přece jenom nemůžeme naučit za týden. Důležitá je asi i paměť… Hlavně se o to musíte nějak zajímat. Nejlepší je obklopit se tím jazykem, abyste ho museli pořád používat.

9. A kterou z jazykových dovedností považuješ za klíčovou pro dnešní mladé lidi?

Nejdůležitější je určitě mluvení, protože se potřebujeme domluvit třeba při cestování. Asi každý z nás chce v tomhle věku procestovat svět. A určitě se to hodí i v práci nebo na vysoké, když máme třeba v angličtině prezentovat svoje projekty.

10. Jaká anglojazyčná média a které pořady pravidelně sleduješ? Jaké typy seriálů máš ráda?

Běžné seriály, třeba fantasy nebo nějaké krimi. Z filmů sleduju skoro všechno, na co přijdu, hlavně ty akční. Jinak trávím hodně času na YouTube, kde třeba sleduju gameplay nebo nějaká naučná videa nebo blogy.

11. Sleduješ třeba pravidelně zpravodajství BBC nebo jiná veřejnoprávní anglojazyčná média?

Pravidelně sleduju BBC, hlavně teda čtu ty články, na jejich videa se moc nekoukám.

12. Jak moc používáš angličtinu na sociálních sítích?

Z velké části sleduju lidi ze zahraničí. Kromě mých kamarádů taky zahraniční osobnosti. Sleduju třeba youtubery nebo spisovatele na Twitteru. Řekla bych, že Twitter mám celý v angličtině.

13. Komunikuješ na sociálních sítích často s rodilými mluvčími?

No komunikuju s lidmi ze zahraničí, ale ne přímo z anglicky mluvících zemí.

14. Máš nějakého oblíbeného anglojazyčného autora? Jaký druh literatury ráda čteš?

Z literatury čtu převážně taky fantasy, sci-fi nebo nějaké detektivky. Teď v poslední době začínám číst i klasické autory jak kvůli maturitě, tak i proto, že se mi to zdá zajímavé, třeba psychologické žánry. Můj oblíbený současný autor by byl asi americký spisovatel Patrick Rothfuss, který píše dlouhé fantasy romány.

15. A z klasiků tě v poslední době zaujal jaký autor?

Tak to by byl německý autor Hermann Hesse. Nedávno jsem od něj četla román Stepní vlk, četla jsem to ale v angličtině, abych trénovala.

16. Které anglojazyčné kapely posloucháš? Jak moc ti poslech hudby a čtení textů pomáhají při studiu angličtiny?

Myslím, že to mi pomáhá hodně. Poslouchám skoro všechny kapely, co zpívají anglicky. Na začátku jsem hrozně moc chtěla vědět, o čem vlastně zpívají. Nejdřív jsem četla cizí překlady a pak jsem si to i překládala sama. Myslím, že jsem se tak naučila hodně slov, která se normálně nepoužívají. Poslouchala jsem hodně i symfonický metal a tam zpívají třeba o politických problémech nebo o problémech životního prostředí. Takže se tam objevují slova, na která běžně nenarazíte.

17. Je v současném anglosaském světě nějaká osobnost, se kterou by ses ráda osobně setkala?

Tak to je hodně těžká otázka. Napadá mě třeba Elon Musk. Obdivuju, jak moc se snaží rozvíjet techniku i cestování do vesmíru a že tomu obětoval vlastně celý svůj život.

18. Účastnila ses někdy nějakého dlouhodobějšího jazykového kurzu v zahraničí?

To právě ne. Jediný jazykový kurz, kterého jsem se kdy zúčastnila, byl před dvěma lety v rámci školního výletu do Anglie, kde jsme každý den navštěvovali jazykovou školu v Eastbourne.

19. Uvažuješ o vysokoškolském studiu v zahraničí?

Teď chci nastoupit na školu v Česku, ale určitě bych chtěla někam vyjet v rámci Erasmu. A pokud by se mi to podařilo, tak bych chtěla odjet na inženýrské studium do zahraničí.

20. Do které země by ses nejraději podívala?

Lákala by mě třeba Kanada. A přemýšlela jsem i o Německu, protože je to samozřejmě blízko a asi bych se tam naučila jak anglicky, tak německy.

21. Máš v plánu se jednou angličtinou profesionálně živit?

Ne, o tom jsem nikdy neuvažovala. Angličtina je pro mě hlavně komunikační prostředek.

22. Zmínila jsi inženýrské studium. Jaký typ školy bys chtěla studovat? A k jaké profesi by mělo tvoje studium směřovat?

Chystám se na chemickou školu, konkrétně na Vysokou školu chemicko-technologickou. A nejradši bych chtěla být forenzní analytička.

23. Jak jsi na tom s dalšími cizími jazyky? Zmiňovala jsi němčinu. Je tvoje znalost němčiny obdobná jako znalost angličtiny?

No řekla bych, že znalost němčiny je mnohem menší, ale chtěla bych na tom zapracovat, protože se ji už tady učím čtyři roky. Určitě bych se chtěla dostat na takovou úroveň, abych byla schopná mluvit plynule. Byla by škoda s ní přestat.

24. Chtěla by ses naučit ještě nějaký další cizí jazyk?

Láká mě třeba francouzština, protože se mi hrozně líbí, jak zní. To je asi hlavní důvod.

Děkuju za rozhovor a přeju hodně štěstí i dalších studijních úspěchů, nejen v angličtině a nejen u maturity. Ať se ti tvoje přání splní!

Děkuju.

 

Rozhovor s Annou Strnadovou vedl a záznam pořídil Mgr. Tomáš Burda.

 [1] Letošního 7. ročníku soutěže Best in English se zúčastnilo více než 17.600 studentů a studentek z 29 evropských zemí. Anna Strnadová v ní skončila celkově osmá a v rámci České republiky obsadila skvělé 4. místo.

Poslední novinky