Schüleraustausch Čáslav/Sulzbach-Rosenberg 2014

8. června 2014

V sobotu 7. června se skupina jedenácti studentek a studentů naší školy vrátila z týdenního pobytu v bavorském městě Sulzbach-Rosenberg

Zde proběhla v hostitelských rodinách druhá část výměnného programu s naší partnerskou školou HCA-Gymnasium Sulzbach-Rosenberg. Tento již tradiční „Schüleraustausch“ oslavil dokonce letos „kulaté“ dvacáté výročí svého vzniku. A tak nás potěšilo, že jsme se v průběhu týdne setkali i s kolegy, kteří s touto „výměnou“ před dvaceti lety začínali a nebo s těmi, kteří do Čáslavi v minulých letech pravidelně jezdili, jako např. Martin Häring, Dieter Schwenke, Georg Bauerschmitt, Ute Bauer, Peter Färber a další. I po letech si moc dobře vzpomínali na „učitelskou výměnu“ z roku 1993 a nechávali pozdravovat české kolegy – např. prof.  Elenu Gažovou (která s celým tímto výměnným programem před dvaceti lety na naší škole začínala), prof. Hanu Havlíčkovou, prof. Janu Andrejskovou, prof. Ivanu Frýbovou, pana ředitele Z. Sejčka a další. Program uplynulého týdne se skládal především z výletů po bavorských městech, a tak jsme si prohlédli Regensburg (Řezno), Amberg, Mnichov a samozřejmě i Sulzbach a jeho okolí. O víkendových dnech se o program postarali studenti a rodiče v hostitelských rodinách. Během pondělního dopoledne jsme si pak prohlédli budovu školy a naši studenti navštívili po skupinách čtyři vyučovací hodiny. Při těchto hospitacích si mohli na vlastní oči porovnat naše a německé školství a z jejich výpovědí bylo zřejmé, že např. co se týká chování žáků, pracovní morálky v hodině a soustředění, jsme na tom v Čechách pořád ještě hodně dobře. V pondělních odpoledních hodinách nás pak na radnici přivítali pan starosta a ředitel gymnázia. Podle pozitivních ohlasů našich studentů jsem rád, že se „výměna“ opět vydařila,  a že mezi bavorskými vrstevníky našli nové kamarády. Někteří se již dokonce domluvili i na dalších vzájemných návštěvách ještě během letošních letních prázdnin. Pro nás jako organizátory je pak příjemné a milé slyšet, že řada našich starších a dokonce i již bývalých studentů stále udržuje kontakty s bavorskými přáteli. Proto doufám, že spolupráce s HCA-gymnáziem v Sulzbach-Rosenbergu bude pokračovat i nadále, a že možnost zúčastnit se studentské výměny budou mít v příštích letech i naši mladší a také budoucí studenti. Za pomoc a podporu bych také rád poděkoval kolegyni prof. Mgr. Lence Meszárošové.

Mgr. Kamil Navrátil, organizátor studentské výměny 2014 

Poslední novinky