Setkání

21. října 2016

„Nebojujeme jen za svobodu Tibetu, ale za svobodu nás všech!“

prohlásil pan Martin Bursík při setkání s Jeho Svatostí Tändzinem Gjamccho 14. dalajlámou, který nás dne 17. 10.2016 navštívil v Praze na Hradčanském náměstí.

Tři studentky sexty se na tuto událost vypravily a vybaveny transparenty a tibetskou vlajkou vyčkávaly příchodu Jeho Svatosti.

Celý program moderovala herečka Bára Hrzánová, dále vystoupila signatářka a mluvčí Charty 77 Dana Němcová, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek a římskokatolický kněz a řeholník kongregace salesiánů Ladislav Heryán. Proslovy prokládala vystoupení zpěvaček Anety Langerové a Lenky Dusilové. Tradiční tibetský vítací tanec pro dalajlámu zatančili členové Mezinárodní komunity dzogčhenu.

Jeho Svatost přišla na pódium v doprovodu tibetských státníků za hlasitého potlesku. Byl přivítán tradiční českou obětinou – tedy chlebem a na oplátku nás pobavil prohlášením, že na tvrdý chleba má naštěstí i dost tvrdé zuby. Účastníky programu také obdaroval bílým šátkem symbolizujícím čistotu a pokoru.

Dalajláma působil velice pokorně a jeho řeč byla pro lidi skutečně inspirativní. Studentkám se program moc líbil, ačkoli se zdál být veřejností lehce nedoceněn, kvůli malé účasti. A na závěr jedna rada pro dívky od dalajlámy: „I když budete sebelépe nalíčené, zamračený výraz vaši vnitřní krásu zkazí, protože štěstí vždy pochází z radosti.“

Ingrid Tillmann, Lenka Mezeiová, Barbora Vášová