Sexta v Národním divadle

27. května 2014

Dne 12. 5. bylo třídě sextě umožněno nahlédnout do zákoutí budov, v nichž se nacházejí prkna, jež znamenají svět.

Prohlídka novorenesanční budovy Národního divadla, patřící mezi nejvýznamnější stavby v zemi jak z hlediska národně kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického, byla nejenom pro milovníky divadla rozhodně zajímavá. Vše šlo pěkně od úplného prvopočátku. Mohli jsme vidět ony základní kamey, jež byly v průběhu výstavby dováženy z mýtických míst Čech, projít foyer, obdivovat nádherné výmalby na stěnách, pohodlně se usadit v nezvykle prázdném parteru a slyšet tajemství a zajímavosti týkající se Hynaisovy honosné opony, pokračovat přes balkony a galerie, až téměř ke zlatému vršku a obdivovat výjimečnou železnou konstrukci či se pokochat z terasy výhledem na Hradčany, Pražský hrad či Petřín.

Plni mnoha nových dojmů a informací jsme naše kulturně vzdělávací poznávání obohatili ještě návštěvou divadla Stavovského, které bylo postaveno se svolením císaře Josefa II. a kde vystoupil sám W. A. Mozart a osobně zde dirigoval premiéru své opery Don Giovanni. Či zde režisér českého původu Miloš Forman natáčel záběry do svého filmu Amadeus. Mohli jsme vyslechnout mnoho dosud neznámých faktů, někdy i úsměvných, nahlédnout do císařské lóže či projít až do prostor pod jevištěm.

Děkujeme tímto velmi profesorkám Hyblerové a Žákové, že nás za tímto kulturním, poučným a hlavně duši těšícím zážitkem do Prahy doprovázely.

Jana Kořínková, sexta

Poslední novinky