Soutěž s jasným cílem: POMOCI

26. listopadu 2017

Gymnázium a SOŠPg Čáslav se již tradičně účastní akcí Evropského domu.

Tentokrát se studenti druhých a třetích ročníků středních škol v celé České republice mohli zúčastnit podzimní soutěže, a to velice netradiční. Bylo zadáno vyhledávat "bílá místa" na mapách pro usnadnění práce humanitárním pracovníkům. Díky jejich „mapování“ se mohou humanitární organizace dostat se k lidem, kteří potřebují pomoc.

Naši studenti chtěli touto akcí podpořit iniciativu "Missing Maps", kterou společně založili Lékaři bez hranic, Americký a Britský Červený kříž a Humanitárním tým OpenStreetMap.

Předmětem soutěže bylo nalézt pomocí mobilní aplikace MapSwipe místa na mapách, která je potřeba zmapovat. Zemí, která potřebovala zaregistrovat cesty, silnice a solitární objekty, byla africká Zimbabwe.

Bylo to poprvé na světě, kdy se podobná soutěž uskutečnila. V předcházejících ročnících Euroscoly naše škola uspěla v méně „ atraktivních a zejména potřebných“ projektech (EURO mapa, selfie, plakát na volby, znalostní kvízy,atd.) Nyní se jednalo se o originální způsob, jak zapojit mladé lidi k práci na smysluplném projektu.

O to více náš těší, že jsme nejenom vyhráli a získali finanční příspěvek pro celou třídu na zájezd do sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku, ale že jsme mohli pomoci dobré věci a společnými silami zmapovali oblast o rozloze zhruba poloviny České republiky. Získali jsme tak osobní poděkování od zástupce Lékařů bez hranic, MUDr Jana Bohma.

Vybraní studenti (dle počtu nalezených swiperů)  ze tříd septimy, 3. ročníků lycea a gymnázia, 2. a i 2. b SOŠPg budou odměněni za svou aktivní angažovanost a pomoc humanitární organizaci třídenním pobytem ve Francii s doprovodem Mgr. Daniely Soškové, která celou soutěž iniciovala.

Garant soutěže za G a SOŠPg Čáslav

Mgr. Daniela Sošková, vyučující FRJ