Soutěž: Evropa? Jasná volba!

14. dubna 2014

V rámci soutěže, Evropa? Jasná volba!, pořádané neziskovou organizací Mladí evropští federalisté, naše gymnázium získalo 8 výherních míst

z celkových 22 vybraných účastníků na víkendový pobyt v Brně od 4. do 6. dubna. Počet soutěžících by však daleko vyšší. Celá akce byla hrazena Evropskou Unii z programu Mládež v akci. Byl připraven nabitý program, ve kterém čekalo účastníky spousta zajímavých setkání. Pobytu se nakonec zúčastnilo 5 našich studentek= Alžběta Moravcová. Michaela Voženílková, Jaroslava Nečasová, Karolína Šímová- ze septimy a Tereza Kantorová z oktávy. Absolutní vítězkou byla Alžběta Moravcová, která byla porotou vyhodnocena jako nejúspěšnější autorka plakátu, Bára Prejzková se umístila na druhé „ medailové pozici“. Další zástupci se nominovali nejen výtvarnými díly, ale také esejemi a úvahami o EU, případně mohli natočit video. Zapojení do soutěže iniciovala paní profesorka Sošková, která též zaslala vybrané práce organizátorům této zajímavé akce.

Vyjádření soutěžících:

Program v Brně byl velice rozmanitý. V pátek večer se konalo vydařené vystoupení Improvizačního Divadla Dno, které hrálo scénky na přání diváků. Hned poté navazovalo vystoupením brněnské skupiny Urband. V sobotu ráno jsme se spolu s ostatními účastníky přemístili na katedru sociálních studií Masarykovy univerzity. Jako první se nám představili známí aktivisté Matěj Hollan, Hana Chalupská, Marija Nobilisová (Ukrajinka žijící v ČR, pořádá demonstrace na podporu Ukrajiny) a zástupce organizace Be International. S nimi jsme později mohli diskutovat o aktivismu a záležitostech spojených s jejich povoláním. Odpoledne jsme se rozdělili do menších skupin a natáčeli video na téma Volby do Evropského parlamentu. Večer jsme měli možnost si poslechnout debatu tří známých europoslanců – Libora Roučka, Jakuba Jandy a Jana Pátka. Po diskuzi jsme se společně s nimi přesunuli na večeři, kde jsme se jich mohli zeptat na věci spojené s jejich povoláním.  Poslední den se vyhlásily výsledky a pogratulovalo se výhercům. Jako překvapení si pro nás Mladí evropští federalisté přichystali dort oslavující 10 let České republiky v EU.  Všechny jsme si víkend moc užily, poznaly jsme nové lidi, dozvěděly jsme se mnoho nových věcí a zároveň jsme si prohlédly i Brno.

Michaela Voženílková, septima

Poslední novinky