Soví zpěv se rozléhal aulou

1. října 2013

Soví zpěv, a nutno podotknout, že se opravdu nejedná o pění nočního dravce, se rozléhal naší aulou v úterý 1. října hned čtyřikrát, a to proto, aby adaptaci této knihy v podobě scénického čtení mohly zhlédnout postupně všechny třídy gymnázia a SOŠPg s výjimkou v lavicích zařezávajících letošních maturantů.

Svou textu oddanou interpretací vtáhli naše studenty do děje a v závěru je přimrazili k sedadlům Věra Hollá, Lenka Janíková a Pavel Oubram, herci Listování, které si v kulturních pořadech naší školy našlo snad již své stálé místo.

Soví zpěv je perlou mezi českými knihami pro mládež, stejně jako je jeho autorka Iva Procházková perlou mezi současnými českými spisovateli pro (i ty odrostlejší) děti.  Iva Procházková se nebojí pojmenovávat esenciální problémy života v naší kultuře a době, nevyhýbá se ani těžkým tématům, jako je smysl života, zodpovědnost za druhé, zodpovědnost za životní prostředí či smrt, a dovede je zcela nenásilně proměnit v dech beroucí příběhy s neodbytným morálním poselstvím. Takový je a v podání herců Listování byl i Soví zpěv. Kéž by se vyplnilo přání Pavla Oubrama, přenést trochu té „listovací“ lásky ke čtení i na nás! A proto čtěte!.... nebo si alespoň přečtěte Soví zpěv...

Klára Fidlerová