TSAF 2015

2. ledna 2016

TSAF? Co to je? Taková je reakce většiny lidí, kterým jsem vyprávěl svoje dobrodružství. To ale ještě nevěděli, co jsem během jednoho týdne mohl vidět.

V tomto článku bych chtěl popsat, co vše jsme mohli vidět na letošním ročníku Týdne s aplikovanou fyzikou.Je to akce pořádaná Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a dává středoškolským studentům možnost vidět opravdová vědecká zařízení, do kterých se člověk nedostane jen tak každý den. Letos byly hlavními cíli CERN a ESRF, což jsou organizace ležící na území Švýcarska a Francie. Při cestě jsme projížděli ještě Německem, kde jsme navštívili i další zajímavá místa. Ale vše popořadě.

Celá akce začala večer v pondělí 9. 11. Všichni jsme se sešli v budově Matfyzu a seznámili se pomocí několika her. Odjezd byl okolo půlnoci, a tak jsme času měli dost. V prvním dnu jsme cestou navštívili BMW v Dingolfingu následované mnichovským letištěm. Po přespání nás ráno čekal den v Mnichově. Strávili jsme ho v Deutsches Museu, jednom z největších muzeí techniky na světě. Popravdě jsme tam byli asi 6 hodin, ale i tak jsme tam chtěli zůstat ještě déle. Čekal na nás však už večerní Mnichov s prohlídkou sídla BMW a ti odvážnější z nás mohli i na Olympijskou věž. Po dlouhém nočním přejezdu jsme se probudili ve francouzském Grenoblu, kde na nás čekala prohlídka místního synchrotronu. Tady se už mluvilo pouze anglicky. Odpoledne jsme rychle spěchali do Ženevy, kde sídlí hlavní cíl našeho týdne - CERN. Tam na nás čekali slovenští vědci, takže jsme všemu rozuměli a bez ostychu jsme se mohli na cokoli zeptat. V Ženevě jsme strávili jeden a půl dne. Zkrátka CERN je zajímavý, a když už jsme měli tu možnost, tak jsme se ptali na všechno. V areálu jsme mohli navštívit továrnu na antihmotu – na světě existují jen dvě. Jediné, co jsme nenavštívili, byl urychlovač sám o sobě, což je určitě škoda, ale i tak jsme zažili dost zajímavých chvil. Po Ženevě následovala sýrárna Gruyère, čokoládovna Cailler, Bern a poslední bylo vědecké centrum Technorama. V brzkém pondělním ránu 16. 11. jsme byli všichni v pořádku v Praze. Nabitý týden nás unavil a těšili jsme se na vlastní postel.

Tato akce mi dala možnost navštívit neobvyklá místa, mluvit s opravdovými vědci, ale i s lidmi mého věku a zájmů. Chtěl bych doporučit účast vám všem, kteří jste se o TSAFu dozvěděli. Ani já jsem na začátku nikoho neznal a už teď na všechny s radostí vzpomínám. Je sice pravda, že jsem po návratu musel dodělat a dopsat mnoho věcí ze školy, ale věřte mi, že to stojí za to.

Daniel Pitoňák, I.G

Poslední novinky