Workshop Understanding Europe

18. listopadu 2014

„Nebudeme Vám dnes vtloukat žádné pro-unijní názory,“ zahájily těmito slovy páteční workshop dvě studentky právnické fakulty Zuzka a Veronika

„Seznámíme Vás s fakty a poskytneme Vám informace, abyste si udělali svůj vlastní obrázek.“ Přesně takový přístup naznačoval už samotný název projektu Understanding Europe, či-li porozumění Evropě, který probíhal v českém jazyce. Nestandardní metodou jsme se v průběhu celého dne dozvěděli ty nejzákladnější údaje, ale zároveň jsme získali i odpovědi na naše vlastní otázky, které jsme pokládali anonymně, a v závěru bloku přišla řada na jejich zodpovězení. Debatovali jsme tedy na témata, která nás opravdu zajímala, a na běžné přednášce bychom se pravděpodobně styděli zeptat. Mnohdy se totiž jednalo i o kritiku EU, jako například regulace z Bruselu za záminkou ochrany spotřebitele, zda-li jsou dotace výhodné či nikoli, a došlo i na nejrůznější scénáře „co by – kdyby“.  Lektorky nám dokázaly všechno vysvětlit a zodpověděly i ty nejpodivnější otázky bez jakýchkoli obtíží.

Obě přednášející působily v našem kolektivu naprosto nenuceně, sympaticky a přátelsky, nikdo se nebál na nic zeptat, a studenti proto ocenili formu workshopu oproti klasické přednášce. Přednášeli jsme si totiž v podstatě sami, sobě navzájem. Skupinky studentů dostaly za úkol zpracovat určité téma a poté ho prezentovat zbytku třídy. Všichni proto dávali větší pozor a nově získané informace si vžili a snad i zapamatovali do budoucna. Děkujeme vedení školy a paní profesorce Soškové za zorganizování této akce, která pro nás měla pozitivní přínos. A také děkujeme za shovívavost a trpělivost i ostatním kantorům, kteří bohužel museli oželet naši běžnou páteční výuku.

Za třídu sexta Adéla Štefánková