Zájezd do Polska

23. října 2014

Dne 25. a 26. září se třída Septima a III. Ročník gymnázia zúčastnily poznávacího zájezdu do Polska

Naším hlavním cílem byl koncentrační tábor Osvětim a Březinka. Prohlédli jsme si nejdříve areál bývalých kasáren, který nacisté později proměnili v místo hrůz a utrpení, kde zemřely miliony nevinných lidí. Známý jako koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim (Auschwitz). V jednotlivých budovách jsme viděli expozice s osobními předměty obětí, cely, zbytky plynové komory a krematoria. Atmosféru dokreslují stovky fotografií vězňů, které byly nalezeny při osvobození tábora.

Poté se naše skupina přesunula do nedaleké Březinky (Birkenau), kde nacisté vybudovali pobočný tábor Osvětimi, tzv. Osvětim II, největší vyhlazovací tábor za 2. světové války. Tábor byl před osvobozením nacisty zničen, a tak se do dnešních dnů toho mnoho nedochovalo. Je zde však dobře patrné umístění ubikací vězňů a plynových komor, kde pracoval lékař Mengele. Známý jako doktor Smrt, který na tomto místě prováděl strašlivé pokusy na vězních. Páteří celého tábora jsou železniční koleje, které jsou smutnou připomínkou nacistického vraždění.

Naším druhým zastavením bylo jedno z nejkrásnějších podzemních solných měst ve Wieliczce. Dozvěděli jsme se mnoho informací o historii, zhlédli krásnou obřadní síň celou ze soli a nakonec i novou světelnou show.

Druhý den a třetí částí exkurze byla návštěva starobylého královského města Krakova. Prohlédli jsme si dávné sídlo polských králů – Wavel, a odtud jsme se vydali na hlavní náměstí, kde si všichni mohli vychutnat atmosféru velkoměsta s obchody, krámky a kavárnami.

Exkurze byla z části velice smutná, ale člověk by si měl uvědomit, že takové hrůzy, co se děly ve vyhlazovacích a koncentračních táborech, by se neměly opakovat.

Za velmi zajímavou exkurzi, které jsme se mohli zúčastnit, děkujeme paní profesorce Miladě Bártové a panu profesoru Václavu Havlovi.

Za obě třídy děkují Tereza Míčková a Jan Finsterle

Poslední novinky