Zájezd od Paříže 14. - 19. 6. 2015

22. června 2015

Ve dnech 14. - 19. června jsem měla tu čest se zúčastnit školního zájezdu do Paříže, který se konal pod vedením paní profesorky Soškové. Jako způsob dopravy byl zvolen autobus, jímž jsme absolvovali cestu tam i zpět, a doprovázel nás po celou dobu našeho pobytu při výletech mimo Paříž.

Páni řidiči byli moc milí a odvedli skvělou práci, i v takovém provozu, jaký již ve velkých městech a metropolích bývá. Mimo dopravu autobusem jsme si také vyzkoušeli cestu pařížským metrem. Přiznám se, že bylo již od mala mým snem se do Paříže podívat, zažít atmosféru tohoto neobyčejného města, vidět a nejlépe si vyjít schody na Eiffelovu věž, kochat se pohledem z výšky na architektonické skvosty, kterými Paříž disponuje, vidět všechny kavárny, mosty…Toto vše se mi splnilo do puntíku,ba i mnohem více. Samozřejmě, že není vše černobílé, ale i tak musím říct, že jsem maximálně vděčná za to, že jsem to vše mohla zažít. Při reflexi svého zážitku jsem si uvědomila, že největší dojem na mě udělala (z programu) plavba lodí po Seině a Musée D’Orsay.

Mimo program to byli Francouzi sami, kteří mě velmi překvapili svou vstřícností a velmi klidnou povahou a to jsem ještě nenavštívila jinou část Francie než je Île-de-France (v podstatě její nejdůležitější region, kde se právě Paříž nachází - říká se, že národ se nedá příliš posuzovat podle obyvatelstva hlavního města). Nedivím se, že toto centrum módy a gastronomie stále přitahuje obrovské množství turistů.  Má rozhodně co nabídnout pro člověka jakkoli zaměřeného  - ať jsou to muzea, parky, obchody a další. Paříž má rozhodně osobitý šarm a očekávanou francouzskou eleganci. Viděli jsme zde spoustu důležitých míst z historického hlediska, i hlediska současnosti, skutečně vše, co člověk při návštěvě Paříže a jejího okolí skutečně nesmí opomenout. Ještě jednou moc děkuji za skvělý zážitek paní profesorce Soškové. Moc ráda bych se jednou do Francie vrátila, je to místo, které mi velmi přirostlo k srdci a je mi blízké. Tak snad zase brzy. Merci!

Paris 2015 – bonjour et au revoir

Pár francouzských slovíček naučených v autobusu při cestě použili účastníci poznávacího zájezdu do Paříže. Byli to především studenti prvních ročníků G, L a SOŠPg.

Červnové počasí nás tentokrát nezradilo, a proto jsme program plnili přesně podle itineráře a se skvělou „slunečnou“ náladou. Jak napsal Hemingway, nejen pro něho, ale i pro nás se stala návštěva francouzské metropole tzv. POHYBLIVÝM SVÁTKEM (obzvláště tehdy, kdy se ve škole zkoušelo před uzavřením klasifikace „ na plné pecky“ a test stíhal test, zkoušení za zkoušením….).

Hodnotíme- li šestidenní pobyt s odstupem, byli jsme a jsme, doufám, všichni spokojeni. Alespoň to tak vyznívá z reakcí slovních i písemných.

Za všechny, kteří se výjezdu do Francie zúčastnili, musím pochválit dva respondenty, kteří popsali své dojmy ihned po uskutečnění naší cesty. Velice jim děkuji.

Daniela Sošková

Poznávací zájezd do Paříže předčil všechna moje očekávání. Nádherná byla nejen Paříž samotná, ale také zámek Fontainebleau, který mně učaroval nejen svojí krásou, ale také téměř dobovou atmosférou a kouzelným jezírkem za zámkem. Velice se mi také líbilo městečko Chartres s místní gotickou Notre Dame, ale také typické hrázděné domy, tržnice a malé uličky. Zpestřením byla samozřejmě návštěva Louvru a možnost na vlastní oči spatřit obraz Mony Lisy ( La Joconde), dále návštěva nejrůznějších muzeí (Musée d´Orsay, Musée Rodin) , zahrad ve Versailles a samozřejmě návštěva proslulé dominanty Paříže- Eiffelovy věže a ostatních dominant tohoto dynamického města (Notre Dame, Montmartre, Sacré-Coeur či Place de la Concorde).

Děkuji za nádherný týden v Paříži a přeji Vám příjemný poslední týden!

Roman Bechyně, I. G