Zatmění

23. března 2015

Dne 20. 3. 2015 bylo možné z území ČR pozorovat částečné zatmění Slunce. Vzácný úkaz jsme sledovali i na naší škole.

K pozorování byly použity obvyklé metody: klasická „černá sklíčka“ v různých provedeních, sledování dalekohledem přes filtr, projekce pomocí dalekohledu. Pozorování provázely ideální podmínky (jasná obloha, úkaz vysoko nad obzorem, bezvětří). Zájem studentů byl mimořádný a podívat se přišli i vyučující a ostatní zaměstnanci školy. Žáci se přesvědčili, že i velmi jednoduchými prostředky lze uskutečnit podobná pozorování.

Další, letos poslední, zatmění Slunce proběhne 13. září, stačí si jen „odskočit“ např. na Madagaskar. U nás si musíme počkat do 10. 6. 2021, kdy ale Měsíc „ukousne“ ze slunečního průměru jen 10% (20. 3. 2015 to bylo přes 73%).

A tak se můžeme jen těšit, že na státní svátek (= 28. 9. 2015) bude u nás pozorovatelné úplné zatmění Měsíce. Úkaz nastane mezi 3. a 6. hodinou ranní (v SELČ).

Za KF Ká + Bo