Hrou proti AIDS aneb studenti v kůži profesorů

Přestože víme o původu a přenosu viru HIV již od 80. let, počet nakažených neustálé stoupá, včetně České republiky. Aby se dalšímu šíření, obzvláště u mladé generace zabránilo, byl v roce 1999 vytvořen interaktivní projekt primární prevence “Hrou proti AIDS”. Jeho cílem je dát dětem a mládeži možnost si netradičním způsobem osvojit základní znalosti o možnostech přenosu viru HIV, ostatních pohlavně přenosných nemocí a ochraně před nežádoucím těhotenstvím. Program je mobilní a v ČR působí od roku 1999. Když letos zavítal do Domu dětí a mládeže Dominik v Kutné Hoře a sháněl tzv. moderátory – tedy mladé lidi, kteří by si edukaci vzali na svá bedra, pomohla jim skupinka dobrovolníků z čáslavského gymnázia složená z vybraných studentů oktávy, čtvrtého ročníku gymnázia a lycea. Zaškolení moderátorů proběhlo v pondělí 24. září, samotný program trval od úterý 25. do
čtvrtka 27. září 2018. Za tři dny navštívilo DDM devět škol. Každá škola byla rozdělena do 5 skupinek pro každé stanoviště, přičemž každých 15 minut se skupiny posunuly. Děti se dozvěděly vše o antikoncepci, přenosu HIV, nemoci AIDS a těžkém životě nakažených, a pomocí pantomimy a odpovědí na otázky “kostky štěstí” prolomily tabu ohledně flirtování, sexuality nebo třeba navlékání kondomu. Skupiny byly ohodnoceny body a vítězové dostali drobné ceny v podobě ochranných pomůcek. 🙂 Z pohledu moderátora musím přiznat, že 3 dny absolutního soustředění a komunikace s dětmi mě pořádně vyčerpaly a s láskou jsem někdy vzpomínala na pohodu ve školní lavici v roli studenta. Účasti v programu ale rozhodně nelituji, protože jsem si sama utřídila znalosti ohledně problematiky HIV a AIDS a navíc zažila pocit, že někomu předávám informace, které mu možná někdy zachrání život.

Ingrid Tillmann, oktáva