Můj první žáček

Ve středu 3. dubna 2019 jsme si vyzkoušeli, co obnáší naše budoucí povolání – práci s dětmi. Měli jsme před sebou tři aktivity, a jelikož jsme chtěli, aby naše žáčky práce bavila, nic jsme nenechali náhodě. Asi týden před dnem konání začala naše domácí příprava, která sestávala z vytvoření kartonové šablony námi zvoleného zvířátka, vytištění fotek téhož zvířátka a nachystání materiálu na domeček, který bude malý školáček pro zvířátko vytvářet.

Ještě než dorazily děti, rozmístili jsme na stoly destičky, hlínu a uklidili pracovní místa. Potom už jsme jenom čekali. Naše čekání netrvalo dlouho a po chvíli se ve dveřích objevily veselé obličeje dětí. Když jsme si je odvedli ke stolům a začali s nimi hovořit, byly trochu nesví, ale to jim naštěstí dlouho nevydrželo.

Děti vymodelovaly s naší asistencí krásná zvířátka a potom jim vyrobily domečky z krabičky, barevných papírů a přírodnin. Nakonec zvířátka přenesly na jeden stůl, na společnou výstavu, aby si je mohly všechny prohlédnout.

Protože zvířátka z hlíny musí vyschnout a musí se vypálit, zeptali jsme se dětí, jakou barvou chtějí zvířátko nabarvit, abychom co nejvíce splnili jejich představu, až ho budeme dokončovat.

Potom už nám zbylo jen pomoci dětem obléct, rozloučit se a s těžkým srdcem je vyprovodit k hlavnímu vchodu. Ještě než odešly, slíbili jsme jim, že jim naglazovaná zvířátka v domečku doneseme.

I když jsme takovou práci dělali poprvé, dopadla nad naše očekávání. Většina dětí byla kreativní a chtěla něco vyrobit. I my jsme mohli uplatnit naši tvořivost a dítě navádět tak, abychom mu ulehčili práci a zároveň mu nenásilně ukázali možnosti, které může využít.

Také bychom chtěli poděkovat oběma paním učitelkám z MŠ Masarykova za laskavou spolupráci.

Za budoucí paní učitelky Tereza Vacková 1. SOŠPg