Preventivní vlak

Tuto akci pořádají České dráhy již od roku 2007. Chtějí tak upozornit na nepozornost a hazard na železnici, který stojí život více než 30 mladých lidí. Zmizí tak zbytečně celá jedna školní třída. Z naší školy se „Preventivního vlaku“ zúčastnili žáci druhého ročníku gymnázia a celá koncepce této akce byla velmi zajímavá. Celkem jsme navštívili tři stanoviště. Na prvním se celá třída vtěsnala do vagónu, který se proměnil ve speciální kinovůz určený k projekci filmů, takové kino na kolech. Žáci viděli, jaké nebezpečí je může potkat na železnici, nebudou-li respektovat stanovená pravidla. Byl jim promítán film natočený studenty FAMU „To nedáš 2“, který vyprávěl příběh několika zmařených lidských životů na železnici.

Ve druhém, konferenčním voze se žáci setkali s vyšetřovatelem Českých drah a Správy železniční dopravní cesty. Vůz byl vybaven promítací technikou, a tak nechyběly fotografie reálných nehod a videa, ze kterých je zřejmé riskantní chování lidí v železničních stanicích a na železničních přejezdech. Některé záběry vyvolávaly velmi silné emoce.
Na třetím stanovišti byl připraven hasičský vůz a hasiči, kteří předvedli ukázky své práce, ale i ukázky první pomoci. Šlo o praktickou ukázka, jak se má člověk zachovat, když se stane účastníkem nehodové události. Celý program trval téměř tři hodiny a vedl k zamyšlení, jak cenný je lidský život a jak zbytečně ho může člověk ztratit. Možná není na škodu připomenout vám všem DESATERO BEZPEČNOSTI NA ŽELEZNICI:

1. Nepřecházej koleje tam, kde to není povoleno, použij podchod, nadchod nebo přechod.
  2. Nevstupuj na přejezd, když svítí výstražná signalizace, nepodlézej závory.
  3. Nenaskakuj a nevyskakuj z jedoucího vlaku.
  4. Neotvírej dveře jedoucího vlaku a nestůj v prostoru dveří.
  5. Nepřibližuj se k okraji nástupiště, stůj za žlutou čárou.
  6. Nevykláněj se z okna ani z něj nevyhazuj žádné předměty.
  7. Nelez na vagony, sloupy a konstrukce, přiblížíš se tak elektrickému vedení, které Tě zraní, aniž by ses ho dotkl.
  8. Nechoď po tratích, mostech a tunelech, koleje jsou pouze pro vlaky.
  9. Neházej předměty na žádné vlaky, ohrožuješ tím nejen ostatní, ale i sebe.
  10. Nepokládej nic na koleje, může dojít k vykolejení vlaku. Ničením a krádežemi zabezpečovacího zařízení, ohrožuješ životy ostatních.

Mgr. Lenka Kořínková