Program druhého Dne otevřených dveří opět zpestřilo irské okénko

Dne 21.1.2020 se na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické konal již druhý Den otevřených dveří, v jehož programu opět nechybělo tematické okénko věnované Irsku a irským reáliím. Stejně jako na prvním Dni otevřených dveří návštěvníci z řad široké veřejnosti i tentokrát zhlédli poutavé anglojazyčné prezentace studentů gymnaziálních tříd.

Škála studentských prezentací byla tematicky velmi pestrá, neboť zahrnovala Dublin, jihozápadní Irsko, geografii, historii, hudbu a tanec, film, literaturu i tradiční irské sporty. Prezentující studenti kvarty, kvinty a II. ročníku gymnázia dostali jedinečnou příležitost prověřit své jazykové i prezentační dovednosti a seznámit své spolužáky, kamarády, známé i zájemce o studium se zajímavými fakty z oblasti jejich zájmu. Posluchači se díky prezentacím dozvěděli mnoho nových informací o Smaragdovém ostrově i jeho kultuře a navíc mohli čerstvě získané poznatky bezprostředně uplatnit v zábavném vědomostním kvízu, vytvořeném v interaktivní vzdělávací aplikaci Kahoot! Návštěvníci navíc měli možnost zalistovat publikacemi a brožurami věnovanými Irsku a jeho památkám, slovníkem užitečných frází v irské angličtině či povídkami předních současných irských autorů.

Při tvorbě svých prezentací studenti vedle elektronických zdrojů využili především informační materiály a fotografie poskytnuté vyučujícími anglického jazyka Mgr. Tomášem Burdou a PaedDr. Renátou Slobodovou, kteří je pořídili na zahraničním studijním pobytu v Dublinu a Corku. Díky úspěšnému projektu „Učitelé v pohybu“, realizovanému v rámci programu Erasmus+, absolvovali jmenovaní vyučující v letních měsících roku 2019 metodické kurzy zaměřené na nejmodernější výukové metody, zahrnující i metodu CLIL, a na využití informačních technologií ve výuce. Nové poznatky a dovednosti získané na seminářích a workshopech vyučující zúročili také při vytváření vědomostního Kahoot! kvízu, který se u prezentujících i návštěvníků setkal s velmi pozitivní odezvou. Na závěr nezbývá než si přát, aby irské okénko alespoň zčásti zvýšilo povědomí veřejnosti o této malé evropské zemi s bohatou historií i kulturou a řadou inspirativních osobností mezinárodního významu.

za vyučující anglického jazyka Mgr. Tomáš Burda