Vzácná návštěva z velvyslanectví Spojených států

Ve čtvrtek 2. března zavítala na naši školu americká kulturní atašé Natalie Wilkins v doprovodu svých českých kolegů z kulturního oddělení velvyslanectví USA v Praze. Tato vzácná návštěva proběhla v rámci programu Diplomaté ve školách (Speakers‘ Bureau Program), realizovaného Americkým centrem. Díky tomuto programu mají studenti středních i základních škol možnost setkat se s americkými diplomaty a diskutovat s nimi o obecných i specifických tématech z oblasti jejich zájmu.

Setkání kulturní atašé se studenty vyššího gymnázia i pedagogických oborů se uskutečnilo v aule krátce po poledni a trvalo asi šedesát minut. Kulturní atašé se studentům nejdříve krátce představila a následně hovořila o náplni své práce i předchozích diplomatických misích, které zahrnovaly například Čínu, Malajsii nebo Nový Zéland. Paní Wilkins poté posluchačům přiblížila, jak funguje vzdělávací systém ve Spojených státech, přičemž se zaměřila na střední a vysoké školství. Poslední prezentované téma představovaly vzdělávací programy, jež českým středoškolským studentům umožňují studovat ve Spojených státech a poznávat americkou kulturu i společnost.

Větší část setkání byla již tradičně věnována diskusi o nejrůznějších tématech, respektive dotazům studentů. Díky zvídavosti našich studentů debata neztrácela na tempu a nechyběly v ní zajímavé dotazy. Paní atašé mimo jiné pronesla několik konverzačních frází v češtině, prozradila své oblíbené české jídlo i to, jak se jí v Česku líbí. Během své návštěvy navíc projevila zájem o sbírku pořádanou na pomoc obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii, na kterou také přispěla. Z pozitivních reakcí účastníků lze soudit, že diskuse s diplomatkou byla zajímavým zpestřením výuky anglického jazyka.

Mgr. Tomáš Burda