Za poznáním do Polska

Ačkoliv je hlavní náplní školních exkurzí zisk nových informací a obohacení vědomostí, studenty většinou láká spíše vyhlídka návštěvy nových míst, a proto když nám byl nabídnut dvoudenní zájezd do Polska s možností vidět proslulý komplex koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz, solný důl Wieliczka a historické město Kraków, většina z nás neváhala a rozhodla se, že se do sousedního státu vydá.

Ve čtvrtek 20. září 2018 se v brzkých ranních hodinách (1:30) sešla před nádražím skupina studentů a studentek 3. a 4. ročníku pedagogické školy, 3. L a III. G, aby se mohli autobusem vydat na cestu. Většinu cesty mnozí doháněli spánkový deficit a procitnuli až před příjezdem na naši první zastávku. Koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz se nachází ve městě Osvětim a v jeho okolí. Je rozdělen na tři větší části, přičemž existovalo ještě asi 40 pobočných táborů. Všichni jsme o tom místě a o hrůzách, které se v něm děly, za což se navždy stalo symbolem holocaustu, bezpráví a úpadku lidské morálky, slýchávali různé příběhy. Není divu, že jsme byli zvědaví, jestli je to vážně všechno pravda a takové milníky naší historie chtěli vidět na vlastní oči.

Dostalo se nám možnosti podívat se do dvou částí tábora, Auschwitz I. , kde byly rozsáhlé expozice popisující každodenní život vězňů obohaceny o různá hmotná mementa a dobové fotografie končící prohlídkou proslulé plynové komory, a Auschwitz II. – Birkenau, což byla největší část tábora, jež sloužila k hromadnému vyhlazování a byla nacisty ve většině zničena, aby se nezachovaly stopy o tom, co se zde ve skutečnosti dělo.

Po několika hodinách jsme se smíšenými pocity vydali dál. Na každého z nás to místo působilo jinak, ale všichni jsme se rádi přesunuli do solného dolu pod městem Wieliczka. Mile nás překvapil svou bohatou historií a celkovou strukturou. Postupným scházením jsme se dostali až do hloubky 135 m. Prohlídka zahrnovala různé sochy, reliéfy i podzemní kaple, to vše zhotoveno z kamenné soli. V proslulé kapli sv. Kingy dokonce studentky SOŠpg otestovaly krásnu její akustiky svým sborovým zpěvem, což přispělo ke zpestření celé naší prohlídky.

Druhý den nás čekala poslední zastávka, Kraków, historické sídlo polských králů. Podívali jsme se na královský hrad Wawel, ke katedrále sv. Stanislava a Václava, kostelu sv. Petra a Pavla a samozřejmě na Rynk, hlavní náměstí v Krakově. Samo sebou došlo i na rozchod, abychom se po polské metropoli porozhlédli sami. Pak už bylo na každém jednotlivci (či skupince) kam se jejich kroky po tři hodiny budou ubírat.

Domů jsme se vrátili večer 21. září 2018 za třeskotu blesků a mírného deště. Takové počasí nás naštěstí v Polsku neprovázelo. Naopak bylo slunečno a teplo, někdy až moc, ale i přesto jsme si výlet výborně užili. Za celkovou organizaci a přátelské jednání bychom rádi poděkovali našemu profesorskému doprovodu, panu profesoru Havlovi, paní profesorce Frajerové a paní profesorce Trávníčkové.

Sára Charvátová, III. G