Zájezd do severní Anglie 2019

První týden v květnu se někteří žáci naší školy s pedagogickým dozorem paní učitelky Mgr. Lucie Honzíčkové, Mgr. Lucie Viktorové, pana učitele Mgr. Tomáše Burdy, průvodkyní Ing. Jitkou Kratochvílovou a dvěma zkušenými šoféry autobusu zúčastnili zájezdu do severní Anglie s titulem Po stopách Robina Hooda.

Zájezd započal 1. května již ve čtyři hodiny ráno. Přes hraniční přechod Rozvadov jsme se dostali do sousedního Německa, dále do Belgie a jejího hlavního města Bruselu, až jsme nakonec dorazili do francouzského Calais, kde jsme přespali v hostelu F1.

Následující den ráno nás čekalo překonání Lamanšského průlivu přes Eurotunel. Poté jsme museli absolvovat velmi únavnou cestu napříč celou Anglií až do Yorku na severu. Při zastávce v Nottinghamu, který je opředen legendami právě o lučištníkovi Robinu Hoodovi, nás čekala asi hodinová procházka, při které jsme měli možnost vidět především sochu Robina Hooda, nejstarší hospůdku Anglie s názvem Trip to Jerusalem, nottinghamské hradby a samotné město. Na večer jsme konečně dorazili do historického města Yorku, po jehož krátké a rychlé prohlídce jsme byli podle předem domluvených skupinek rozděleni do jednotlivých anglických rodin.

Další den ráno každou skupinku dopravila rodina na určené místo, tzv. meeting point, kde jsme znovu všichni nasedli do autobusu a vydali se na dopolední prohlídku zámku Castle Howard. Odpoledne jsme se vrátili do Yorku, kde jsme kromě historického centra navštívili expozici v Jorvik muzeu, kde jsme se dozvěděli něco o způsobu života a zvyků tehdejší vikingské kultury. Při rozchodu jsme měli možnost nakoupit Yorkshirské produkty od suvenýrů přes potraviny až po známé anglické čaje. Navečer jsme se vrátili do rodin.

Čtvrtý den jsme vyrazili ještě dále na sever do městečka Whitby proslulé svým opatstvím Whitby Abbey s ruinami tamního kláštera. Zaujal nás kostel svaté Marie s hřbitovem, který údajně inspiroval Abrahama Stokera k napsání hororového příběhu o hraběti Drákulovi. Navštívili jsme také přístav s částečně písečnou a kamenitou pláží, ve kterém se nám i přes velmi silný vítr naskytly impozantní výhledy na rozbouřené moře. Při odjezdu nás zastihlo typické anglické počasí, tedy silný déšť. Poté jsme přejeli jižněji do rybářské vesničky Robin Hood’s Bay, v jejímž zálivu jsme opět pozorovali úchvatnou severskou přírodu. Odpoledne jsme se vydali do nedalekého města od Whitby zvaného Durham, kde jsme zhlédli klášter tamní církevní univerzity. Navečer jsme se vrátili do Yorku a získali tak ještě možnost něco nakoupit, či se jen znovu pokochat tamní historií. Potom jsme se znovu vrátili do rodin.

V neděli jsme navštívili jeden z nejznámějších britských národních parků – Lake District. Cestou tam jsme zastavili v jiném národním parku Yorské vřesoviště, kde jsme absolvovali asi hodinovou procházku k obrazu koně tvořeným bílým štěrkem. Po zhruba dvou a půl hodinové cestě jsme dorazili na travnatý prostor osázený balvany tvořící soustředné kruhy. Podobně jako Stonehenge v jižní Anglii, tento monument také pravděpodobně měl dříve magickou funkci. Dále jsme hornatou oblastí pokračovali do centrálního města oblasti Keswicku, který jsme si prohlédli. Odpoledne jsme absolvovali výlet kolem jednoho z tamních jezer a mohli tak napřímo zblízka obdivovat překrásnou přírodu od průzračných jezer přes floru a faunu až po nevelké, ale velmi zajímavé jeskyně. Večer jsme poté strávili naposledy u svých rodin a museli jsme se připravit na následný odjezd.

Poslední den strávený v Anglii jsme navštívili hlavní město – Londýn. Ráno jsme se rozloučili s rodinami a naložili kufry do autobusu. Dopoledne jsme dorazili do londýnského Greenwiche, kde začala naše prohlídka největším městem Evropy. Po návštěvě nultého poledníku jsme pokračovali kolem lodi Cutty Sark až k řece Temži, kde jsme se nalodili na místní loď, která nás pod Tower Bridgem, kolem Tower of London, City Hall, mrakodrapu Shardu a Gherkin dopravila až k London Eye. Poté jsme kolem opravovaného Big Benu, Houses of Parliament a Westminster Abbey pokračovali přes St. James’s Park k Buckinghamskému paláci. Dále jsme navštívili Green Park a tak jsme se dostali až na Piccadilly Circus, kde si někteří během hodinového rozchodu vyzkoušeli, jak mají zacházet se svými osobními věcmi a doklady v nejrušnějším městě Evropy. Poté jsme ještě zhlédli náměstí Leicester Square, Národní galerii, Trafalgarské náměstí, Downing Street a Covent Garden. Poslední částí dne byl přesun na nádraží Waterloo, odkud jsme se metrem dostali až k O2 Aréně (také přezdívané Ježek), odkud jsme odjížděli autobusem směrem domů.

Celý zájezd se nám nepopsatelně líbil a kdyby existovala možnost nějak se do Anglie vrátit, určitě bychom se nerozmýšleli.