Zelený pátek: Den svatého Patrika

17. března se v Irsku každoročně slaví Den svatého Patrika (anglicky Saint Patrick’s Day), patrona Irska. S tímto dnem je také neodmyslitelně spjatá zelená barva (to z toho důvodu, že svatý Patrik obyvatelům Irska vysvětloval Svatou trojici právě na zeleném trojlístku). Každoročně se irské řeky, pivo či pečivo barví dozelena a Irové v tento den většinou nevychází ven bez zeleného oblečení. Irská legenda totiž praví, že pokud člověk na Den svatého Patrika na sobě zelenou barvu nemá, je prakticky neviditelný pro irské skřítky záškodníky, kteří pak lidi rádi štípají. Často se tak v irských zemí stává, že kdo na tento den nepřijde v zelené barvě, vyslouží si od ostatních štípnutí.

V rámci hodin anglického jazyka jsme se přesně tomuto chtěli vyhnout a žákům tento irský svátek více přiblížit, proto jsme se v pátek 17. března 2023 rozhodli uspořádat Den svatého Patrika i na naší škole. Všechny žáky i kantory jsme poprosili, aby tento den přišli do školy v něčem zeleném, a během velké přestávky se s námi společně vyfotili. Celá akce měla hojnou účast, v zeleném oblečení přišla spousta žáků i učitelů. Ne všichni se s námi ale chtěli fotit. Odvážlivce si můžete prohlédnout na společné fotografii.

Všem zúčastněným moc děkujeme a pevně doufáme, že ti, kteří v zeleném oblečení nepřišli, nemají od skřítků moc modřin.

Kabinet AJ