Beseda s panem Vadimem Petrovem

Dne 11. 12. 2018 naši školu navštívil mediální konzultant a spisovatel Vadim Petrov spolu s Václavem Jungem a Davidem Novákem.

Hlavním tématem besedy byly sociální sítě a využívání, nebo spíše zneužívání, osobních dat a informací. Debatu jsme spoluvytvářeli my, studenti IV. ročníku, oktávy, 4. lycea a 4. ročníku pedagogické školy.

Měli jsme prostor na otázky, mohli jsme tlumočit své názory i připomínky, které poté byly praktickými zkušenostmi pana Petrova a jeho kolegů potvrzeny či vyvráceny.

Sdíleli s námi velmi důležitou myšlenku, kterou si naše počítačová generace málokdy uvědomuje, že virtuální svět existuje, že není jen jedno přihlášení na instagramu, ale existuje celá naše virtuální stopa. Každý, kdo umí s informacemi pracovat, ji může zneužít. Příkladem jsou marketingové společnosti, politické strany a v krajních případech i extrémistická hnutí.

Myslím si, že debata byla velmi inspirující a v každém zanechala alespoň podvědomí, že bychom měli chránit i svou virtuální identitu.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na organizaci.

Lenka Mezeiová, oktáva

 

Vadim Petrov

„Migrace, pohlavní a digitální identita, drogy, fake news, aktivismus, stáří, manipulace, politická korektnost, média, propaganda, organizovaný zločin, kybernetické útoky, terorismus, ohavné prostředky posvěcené údajně vznešenými cíli. Skriptující králíčci, virtuální reality a zoufalá tíha svobody neručit ničím za nic… Je toho dost, co Vadim Petrov naložil hrdinům své druhé knihy.“ Těmito slovy začíná jedna z recenzí na román Vadima Petrova nazvaný Načítání, a studenti čáslavského Gymnázia a SOŠPg měli v úterý 11. prosince vzácnou příležitost setkat se s autorem tohoto díla a debatovat s ním nejen o tématech, jimiž se ve své nové knize zabývá.  

Pedagog, mediální konzultant a kromě dalších profesí také spisovatel Vadim Petrov je původní profesí hudebník a hudební dramaturg. Počátkem 90. let absolvoval jako jeden z mála Čechů zpravodajský kurs u britské tajné služby MI5 a poté působil několik roků ve státních službách, nejprve v rámci československého ministerstva vnitra, a poté Úřadu vlády České republiky, kde postupně pracoval jako ředitel Kanceláře Rady pro zpravodajskou činnost, tiskový mluvčí a ředitel tiskového odboru Úřadu vlády a zástupce ředitele kanceláře tehdejšího premiéra Václava Klause. Od roku 1996 se věnuje zejména public relations, manažerským dovednostem, politickému marketingu, stakeholder managementu a facilitaci, tedy metodě vedení skupinových nebo vícestranných jednání. Zastával řadu vrcholných manažerských pozic – byl například ředitelem divize komunikace a administrativy Chemapol Group nebo ředitelem komunikace Ringier Axel Springer CZ; v letech 2006 – 2012 pracoval jako generální manažer lidských zdrojů a podnikových záležitostí v kolínské TPCA. Jako pedagog působil mimo jiné na Národohospodářské fakultě pražské VŠE, na Open Gate Boarding School a již více než 20 let vyučuje v rámci MBA programu University of Manchester na Prague International Business School. Je dlouholetým členem porot soutěže Czech Event Award – (CEA) nebo České ceny Public Relations a předsedou Akreditační komise Ministerstva školství pro vyšší odborné školy. Od roku 2016 je místopředsedou mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS International CZ. V roce 2016 napsal románovou autobiografii s prvky fikce „Muž, který nevrhá stín“ o své zkušenosti z práce v českých zpravodajských strukturách.  

Vadim Petrov je synem slavného českého skladatele Vadima Petrova. Jeho první manželkou byla herečka Zlata Adamovská, po rozvodu žil několik let se zpěvačkou Petrou Černockou. Je ženatý a má dva dospělé syny.