Technicko-poznávací zájezd do Švýcarska

V neděli 11. 9. jsme se v pozdních večerních hodinách vydali na exkurzi po krásách Švýcarska. První část našeho výletu však tvořila pondělní zastávka v Německu, kde jsme kromě malebného městečka Lindau navštívili i Kostnici, proslulou především procesem s mistrem Janem Husem. Tentýž den jsme již dorazili do Švýcarska, kde nás čekala nádherná procházka podél Rýnských vodopádů, které se řadí mezi největší v Evropě. Poté jsme již přejeli k našemu ubytování u Ženevského jezera.

Následující den jsme navštívili Ženevu a nejdůležitější část zájezdu – CERN. V Centru pro jaderný výzkum jsme si kromě urychlovače částic mohli prohlédnout i zpomalovač, a ochotní průvodci byli připraveni zodpovědět všechny naše dotazy.

Další den nás i přes mírnou nepřízeň počasí čekal výjezd až ke gravitační přehradě Grande Dixence, kde jsme nejprve vyjeli nad přehradu a obdivovali krásu a malebnost švýcarské přírody, a následovala prohlídka samotného vnitřku přehrady, ve kterém bylo pouze neuvěřitelných 6° Celsia! Odpolední program se skládal z procházky městečkem Montreux, které si kromě Julia Caesara či Vladimira Nabokova zamiloval i Freddie Mercury, frontman kapely Queen, kterému je na nábřeží věnována socha.

Poslední den zájezdu jsme nemohli zakončit lépe než výletem do města Gruyére, známého především světoznámým sýrem se stejným názvem, a do čokoládovny Cailler, ve které nám byla zajímavou formou představena historie čokolády a chyběla ani ochutnávka různých druhů čokolád, které továrna vyrábí. Poté už jsme se bohužel museli pomalu vydat na cestu zpět do České republiky.

Karolína Suchá IV.